Patří mezi vaše novoroční předsevzetí běh? Začněte raději chůzí
V parcích, v přírodě, nebo často i pouze na ulicích měst často potkáváme mnoho lidí, kteří pro svou dobrou zdravotní kondici běhají. Pokud někdo začal s běháním v létě, je už touto dobou takzvaně „zaběhnutý“ a nemá větší problémy. Jenomže právě nyní se do běhu pouští mnoho z těch, kteří si běhání dali za velké novoroční předsevzetí. Hlavní pravidlo pak zní: postupně a pravidelně.
Když je člověk netrénovaný, musí postupně zvyšovat tréninkové dávky. Jsme ve své podstatě národ „televizní“, potom se najednou rozhodneme, že budeme běhat a snažíme se vše dohnat. Ideální je místo běhu začít chůzí a postupně zvyšovat. U netrénovaných stačí pro začátek například obejít 2 x nebo 3x blok, jít svižně čtvrt hodiny, pak půl… poté začít trochu poklusávat a následně přidat tzv. indiánský běh – to znamená střídat chůzi a běh. Ale ne se najednou rozhodnout a běžet 15 km nebo se pustit do sprintu na 200 nebo 300 m. Navíc když začínáme, máme většinou při běhu dva problémy - buďto nejsou dostatečně silné svaly na nohách nebo nestačí dech. Právě postupným tréninkem musíme zvykat naše plíce, srdíčko a svaly na zvýšenou námahu.
Obzvláště opatrní by měli být lidé se zdravotními problémy
Velmi opatrně by měli v tomto ohledu postupovat především astmatici, kardiaci, hypertonici, a všichni „prostorově výraznější“. V těchto případech je opravdu nutné postupně a opatrně přidávat zátěž. Běh se v těchto případech nedoporučuje. Stačí chůze, ale důležitá je pravidelnost. Pro dobrou kondici zcela stačí dopřát si každý den hodinovou procházku.
Nejvíce opatrnosti je potřeba, pokud začínáme běhat v chladném počasí
Při běhu nebo rychlé chůzi se zhluboka dýchá. Díky rouškám nevdechujeme plně ledový vzduch, který jinak může velmi zachladit sliznice a nakonec běhání skončí kašlem nebo zánětem průdušek a podobně. Důležité je i vrstvit oblečení a vybrat si materiály, které odvádí pot, protože při běhu se zpotíme. Běžet v chladu v propoceném tričku je cesta k zápalu plic a je nutné se vyvarovat běhání v mokrém oblečení.
Související
-
Pásový opar přichází plíživě. Jako první pomoc i na doléčení poslouží vitaminy skupiny B
Na podzim a v zimě se objevuje mnoho virových onemocnění, a velmi často i tzv. pásový opar. Ve své podstatě se jedná o stejný virus, jako je virus planých neštovic.
-
V domácí léčbě covid–19 při srážení horečky nezapomeňte na staré „babské rady“
Každý běžný pacient se nemoc covid–19 snaží nejdříve zvládnout v domácím prostředí. Léčba závisí především na tom, jakými příznaky pacient trpí.
-
Při dodržování jednoduchých zásad a pravidel zvládne karanténu každý
V případě onemocnění jednoho člena domácnosti je obtížné zachovávat dostatečná karanténní opatření. Při dodržování jednoduchých zásad a pravidel to ale zvládne každý.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.
Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu


15 případů Sherlocka Holmese II.
15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.