Perlaři z Poniklé

28. listopad 2020

Poniklá v Podkrkonoší existuje od 14. století a jmenuje se podle koniklece, který tam kdysi hustě pokrýval horské stráně. A také len, protože od 16. století to byla Mekka tkalců. Až se jeden sklářský tovaryš z Jablonce zamiloval do dívky z Poniklé a přenesl do vesnice ruční výrobu skleněných foukaných stříbrných a zlatých perel. A život v Poniklé se změnil.

Tkalci se naučili od skláře Hejny foukat skleněné perličky a z nich na konci 19. a začátku 20. století začali ručně vyrábět překrásné vánoční ozdoby. Stejně je v Poniklé domácí skláři foukají dodneška a výroba je navíc organizována postaru, faktorským způsobem. U faktorů Marka a Barbory Kulhavých, kteří tuto světově unikátní tradici v rodinné manufaktuře Rautis v Poniklé udržují, natáčela Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.