Perlaři z Poniklé

28. listopad 2020

Poniklá v Podkrkonoší existuje od 14. století a jmenuje se podle koniklece, který tam kdysi hustě pokrýval horské stráně. A také len, protože od 16. století to byla Mekka tkalců. Až se jeden sklářský tovaryš z Jablonce zamiloval do dívky z Poniklé a přenesl do vesnice ruční výrobu skleněných foukaných stříbrných a zlatých perel. A život v Poniklé se změnil.

Tkalci se naučili od skláře Hejny foukat skleněné perličky a z nich na konci 19. a začátku 20. století začali ručně vyrábět překrásné vánoční ozdoby. Stejně je v Poniklé domácí skláři foukají dodneška a výroba je navíc organizována postaru, faktorským způsobem. U faktorů Marka a Barbory Kulhavých, kteří tuto světově unikátní tradici v rodinné manufaktuře Rautis v Poniklé udržují, natáčela Markéta Ševčíková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová