Pešek

22. červen 2005

Včera jsem odpovídal na dotaz jedné posluchačky ohledně rodu a původu pojmenování pražské čtvrti a také stanice metra Pankrác. Posluchačka, která se podepsala jako Petra, měla ještě jednu otázku, zajímá ji, co je vlastně ten pešek v říkánce "Chodí pešek okolo..." Odpovím na otázku, co je pešek, a připojím i vysvětlení, jak tohle slovo vzniklo.

Na významy slov se vždycky dívám nejprve do Slovníku spisovného jazyka českého, tam je možné se poučit o obecně přijímaném, jaksi oficiálním, významu všech běžnějších českých slov, pokud jsou v našem jazyce dostatečně dlouho. Pešek takové slovo je, a tak si ve zmíněném slovníku přečteme: "pešek - druh hry na honěnou; obušek, s kterým se pří ní honí; hráč, který s takovým obuškem právě honí". Takže hra, obušek a hráč. Nevím, jestli tahle hra třeba při školním tělocviku ještě žije, já si na ni ze školy a ze Sokola někdy před padesáti lety pamatuju docela dobře. Obušek zvaný pešek vypadal podobně jako policejní pendrek, jen byl měkčí, delší a bílý. Je to určitě hra stará, Miloš Zapletal ve své Encyklopedii her píše, že už Karel Jaromír Erben v 19. století shromáždil dokonce několik variant doprovodných textů k této hře Na peška. V jedné se zpívá to známé "Chodí pešek okolo nedívej se na něho," v jiné "Tintěrovo jelito, kroupama je nabito..." K okolí Berouna se totiž pešku říkalo jelito.

Michal Novotný

Pokud jde o pojmenování hry, vysvětluje se ve dvou našich etymologických slovnících, v obou vlastně stejně. Václav Machek píše, že Jungmann má tohle slovo ve svém slovníku z Dobrovského a "ten je asi znal jako lidové". "Bude to," píše Machek trochu nejistě, "od Petr." Ve slovníku Holubově a Lyerově se říká, že slovo je "asi" z Petr a odkazuje se tam na karetní hru Černý Petr a také na výraz pierot. Nepochopil jsem, jak ten odkaz autoři přesně mysleli, zda jen tak, že Pešek je zdrobnělina od Petr, stejně jako Pierot je zdrobnělina od Pierre, nebo jestli naznačovali možnost, že francouzský šašek Pierot, tedy Petříček, má nějakou souvislost s eventuálním staročeským šaškem Peškem, tedy Petříčkem. Za jisté lze ale prohlásit, že pokud slovo Pešek opravdu je od Petr, prvotní nejspíš bylo pojmenování osoby, hráče, a od něho se stejným slovem pojmenoval i obušek a celá hra.

Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz

autor: Michal Novotný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.