Petici proti národnímu parku Křivoklátsko podepsalo přes 11 tisíc lidí. Bude ji projednávat Sněmovna

23. květen 2023 14:00

Petici proti zřízení národního parku Křivoklátsko podepsalo podle jejích autorů 11 305 lidí. Autoři ji odeslali petičnímu výboru Poslanecké sněmovny. Vyhlášení území národním parkem by podle nich bylo v rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny, požadují zachování ochrany v režimu chráněné krajinné oblasti. V tiskové zprávě o tom v úterý informoval člen iniciativy Otevřené Křivoklátsko Jakub Majer.

„O zdejší lesy pečovaly generace lesníků a místních obyvatel. Jedná se tedy o území dlouhodobě ovlivňované lidskou činností. Přírodní a přírodě blízké lesy se nacházejí pouze na čtyřech procentech rozlohy,“ uvedl Majer.

„Zákon o ochraně přírody a krajiny ale národní parky jasně vymezuje jako rozsáhlá území s převažujícím výskytem přirozených nebo člověkem málo pozměněných ekosystémů. Vyhlášení národního parku na Křivoklátsku by tak nutně bylo v rozporu s platným zákonem,“ popsal.

Čtěte také

Starostka obce Karlova Ves a členka petičního výboru Iveta Kohoutová považuje vyhlašování národního parku na Křivoklátsku za nadbytečné. „Zřízení další státní instituce, která zatíží státní rozpočet v řádu stovek milionů korun, je navíc v dnešní složité ekonomické situaci nešetrné a vzhledem k nejasně definovaným přínosům národního parku i nelogické a riskantní,“ uvedla.

Veřejné slyšení

Petici pod názvem Nesouhlas se zřízením národního parku Křivoklátsko odeslali její autoři 12. května petičnímu výboru Poslanecké sněmovny, druhým adresátem je premiér Petr Fiala (ODS). Petiční výbor sněmovny by měl kvůli počtu shromážděných podpisů přesahujících deset tisíc projednat petici ve veřejném slyšení.

Autoři petice žádají zachování ochrany přírody Křivoklátska v současném režimu chráněné krajinné oblasti, která na Křivoklátsku funguje od roku 1978.

S vyhlášením národního parku na Křivoklátsku nesouhlasí ani většina místních obcí. Upozorňují například na rozpory od zahájení procesu vyhlašování národního parku Křivoklátsko. Otevřené dopisy vyjadřující nesouhlas podepsalo více než 30 starostů.

„Nesouhlas budí rovněž výhledové převedení většiny území do takzvaného bezzásahového režimu ponechaného samovolnému vývoji (podobně jako v národním parku České Švýcarsko), což může vést ke kolapsu místních ekosystémů,“ uvedl Majer.

Připravovaný národní park má zabírat 116 kilometrů čtverečních Křivoklátska, což představuje 16 procent současné chráněné krajinné oblasti. Nyní pokračuje příprava návrhu, následovat má předložení novely zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou bude vyhlášen národní park, vládě.

zdroj: iRozhlas.cz/ČTK
Spustit audio