Pevnost Bouda: Rozsáhlý komplex s několika kilometry podzemních chodeb, tunelů a sálů mělo obsluhovat 316 vojáků

V roce 1935 si československá vláda začala uvědomovat reálné nebezpečí ze strany německého souseda. Jako obranu před vpádem hitlerovské armády začala budovat kompaktní linii pohraničního opevnění.

Toto úsilí zastavilo až zabrání Sudet na podzim roku 1938. Tou dobou nebylo zdaleka vše hotovo, ale některé pevnosti téměř ano. Příkladem je tvrz Bouda, umístěná na hřebenu pod Suchým vrchem nedaleko Králík, jen kousek od tehdejších hranic s německou říší.

Jde o rozsáhlý komplex s několika kilometry podzemních chodeb, tunelů a sálů, který mělo při plné mobilizaci obsluhovat 316 vojáků. Dělo v otočné a výsuvné věži mělo mít dostřel až 12 kilometrů.

Ostrého bojového využití se však tvrz nikdy nedočkala. Několik desetiletí chátrala a dnes je po citlivé renovaci největším muzeem československého opevnění. K nejzajímavějším exponátům patří unikátní pětistřílnový zvon umístěný dnes před hlavním vstupem. Za pozornost určitě stojí i vagóny podzemní úzkorozchodné železnice, která se v objektu dochovala.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.