Písničky o ženách a pro ženy

1. březen 2020

Ženy jsou od nepaměti inspiraci pro muže, kolik básníků skládalo verše ku potěše žen, kolik malířů a grafiků zpodobnilo všemi možnými technikami ženské tváře a postavy, kolik sochařů vtisklo kameni, kovu nebo dřevu podobu svých idolů a kolik hudebníků věnovalo své skladby milované ženě. 

Od pravěké Věstonické Venuše, přes gotické Madony a písně minesengrů až po současnou hudbu. Jen ve folku, country music a trampské písničce vzdávají ženám hold muzikanti, kteří vědí, že bez žen jsou oni muži ve světě téměř ztracení. Ve více než tuctu písní se představí naši známí písničkáři a kapely. 

autor: Sandy Nosek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.