Podnikatelé roku za Středočeský kraj jsou zemědělec a firma vyrábějící bezpečnostní prvky

16. říjen 2013

Firmou roku se ve Středočeském kraji stala společnost Optaglio, která vyrábí optické bezpečnostní prvky. Mezi živnostníky se pak prosadil zemědělec František Mikoláš, který na rodinné farmě chová dojnice.

Firma Optaglio vznikla jako nadšenecký projekt skupiny chemiků a jaderných fyziků. Během dvaceti let se z ní stala celosvětově úspěšná společnost, která vyrábí optické bezpečnostní prvky, takzvané hologramy.

„V podstatě se jedná o aplikování optiky tím, že vám vznikne obraz, který se pod různými úhly mění. Jelikož je to poměrně těžké vyrobit, tak se to používá jako bezpečnostní prvek. Najdete nás na řidičském oprávnění, na technickém průkazu vozidla, na občance. To je jen Česká republika. To samé děláme v historii firmy asi pro 127 zemí,“ vysvětluje manažer firmy Jiří Musialek.

Takzvané hologramy neboli malé bezpečnostní nálepky vyrábí firma na zakázku, a jakým způsobem to dělá, je obchodní tajemství. V současné době má sto zaměstnanců a působí v Ústavu jaderného výzkumu v Husinci-Řeži pár kilometrů od Prahy.

Oceněným živnostníkem se pak stal zemědělec František Mikoláš, který chová dojnice a pěstuje pro ně krmivo. Dohromady má šest set kusů hovězího a z toho 280 krav.

Výjimečný je jeho mléčný automat, který zrekonstruoval tak, aby od krav teklo mléko přímo do automatu. „Jezdí tam lidé z Příbrami, z Dobříše, Pražáci. Stojí i tři čtvrtě hodiny frontu,“ popisuje živnostník.

František Mikoláš má svou farmu v Krhanic na Benešovsku, kde pokračuje v rodinné zemědělské tradici.

Celorepublikové výherce, firmu a živnostníka roku, vyhlásí Hospodářské noviny 4. prosince na pražském Žofině. Rozhodovat budou SMS a posílat je může kdokoli. Více informací naleznete na www.firmaroku.cz.

Spustit audio