Pohádkový kovář z pohádkové krajiny Ondřej Klír

26. listopad 2022

Broumovsko v severovýchodním cípu Čech je impozantní krajina, dotýkaná hlubokou historií i překrásnou přírodou. V jednom z koutů najdete i pohádkově vyhlížející kovárnu.

Ondřej Klír, mistr kovář

Pískovcové útvary se střídají s mírně zvlněnými scenériemi, malebně rozesetými barokními kostelíky, jimž vévodí proslulý Broumovský klášter, a tzv. lánovými vesnicemi se starobylými statky. A v jednom z těchto pohádkových koutů Broumovska leží i obec Šonov a v krásný starý statek s pohádkově vyhlížející kovárnou. V ní ožívá železo v rukou uměleckého kováře Ondřeje Klíra.

Tento Mistr černého řemesla dokáže vykovat meče, koně, zvony, anděly i čerty, ale i precizní drobné květiny, vážky a motýly. V kovárně Alchifer má i malou školičku pro zájemce o kovářství, a navíc už léta včelaří. Za zvuků kovářských písní v podání Petra Ulrycha a Javorů, Vlasty Grycové a BROLNu, souboru Musica Bohemica a Plzeňského lidového souboru se do kovárny statečného kováře Ondřeje Klíra vypravila Markéta Ševčíková.

Dimorfodon z dílny Ondřeje Klíra
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová