Pondělí: Cirkus a vy

23. listopad 2015

Chodíte rádi do cirkusu? Pokud ano, tak jaká představení patří mezi vaše oblíbená? Pro někoho to mohou být vystoupení artistů, pro druhého vystoupení domptéra, kdo je vaším favoritem? Pokud do cirkusu nechodíte, proč tomu tak je? Myslíte si, že je v současné době cirkusovému umění odzvoněno nebo je opět na vzestupu? Co si myslíte o číslech se zvířaty?

Cirkus byla původně starořímská kruhová nebo oválná stavba určená pro závody koní a povozů. V dnešním, přeneseném významu slova, se většinou jedná o kočovné společenství účinkujících umělců, kteří bývají označování jako artisté (akrobaté, krotitelé zvířat, krasojezdci, klauni apod.). Toto umělecké společenství pak vystupuje před obecenstvem, obvykle za úhradu stanoveného vstupného.

V současné době v České republice existuje okolo třiceti cirkusů. V některých západních zemích je cirkusové umění více oblíbeno nežli v České republice, což vysvětluje i větší množství cirkusů v těchto zemích.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.