Pondělí: Váš svatební den

27. březen 2017

Jak jste prožili váš svatební den? Byl to pro vás nejkrásnější den v životě? Kde jste svatbu oslavili? Měli jste velkou svatbu nebo jste dali přednost svatbě pouze se svědky? Jaké šaty jste si na tento den pořídili? Z čeho se skládala svatební hostina? Rozdávali jste svatební koláčky? Kdo je pekl?

Jak se co nejlépe připravit na svatební den? Ač se to možná zdá jako ne příliš podstatné, je pro nevěstu přesto velice důležitá snídaně. Nejvyšší čas, kdy se můžete nasnídat, máte před oblečením se do svatebních šatů.

Pokud se svatební den neodehrává mimo domov nevěsty, sjíždí se i několik hodin před svatbou svatebčané u jejích rodičů. Jako poslední přijíždí ženich s rodinou. Ženich předá maminkám a nevěstě, poté co si ji najde, kytice. Mezitím svatebčané nazdobí auta.

Před obřadem se shromáždí svatební hosté před obřadní síní a čekají na příchod matrikářky nebo jiné pověřené osoby, následuje obřad. Po obřadu následuje svatební fotografování a přesun na svatební hostinu.

Konec svatební hostiny nebývá přesně stanoven. Nicméně platí nepsané pravidlo, že každý ze svatebních hostů by se měl, pokud už odchází, s novomanželi přijít rozloučit. Pouze nevěsta s ženichem mají právo kdykoli hostinu opustit bez rozloučení.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.