Pondělí: Zpráva, na kterou nikdy nezapomenu

27. únor 2017

Jaká zpráva, kterou jste obdrželi, se pro váš život stala nezapomenutelnou? Dostali jste např. dopis, který máte uschovaný celý váš život někde v šuplíku a občas si připomenete, co vám v něm pisatel napsal?

Dopis je písemná zpráva s aktuálním obsahem odeslaná od jedné osoby či instituce (odesílatele) k druhé osobě či instituci (adresátovi), prostřednictvím třetí osoby či instituce (poštovního operátora či klienta). Psaním dopisů, jako kulturním jevem, se zabývá epistolografie.

Píšete ještě dopisy a pohlednice nebo už je to dávná minulost? Umíte pracovat s počítačem, píšete e-maily? Myslíte si, že napsat dopis vlastní rukou má v dnešní době ještě váhu?

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.