Před 65 lety byla slavnostně otevřena Slapská přehrada. Syn projektanta Záruby zdědil po otci lásku k vodě

7. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hráz vodní nádrže Slapy je 260 metrů dlouhá a 60 metrů vysoká. Výhled na okolní skalnaté kopce bere dech

Slapská přehrada, ve své době unikátní vodní dílo se špičkovou elektrárnou, byla otevřena před 65 lety, 7. listopadu 1954. Stavba vznikla na řece Vltavě v úzké soutěsce na konci Svatojánských proudů. Přehrada byla první velkou stavbou Vltavské kaskády po druhé světové válce a její realizace trvala pět let.

V dubnu 1954 se Slapská přehrada začala napouštět a v říjnu pak technici spustili první ze tří turbín elektrárny. Na výrobu elektřiny zde vůbec poprvé na světě použili Kaplanovu turbínu pro mimořádně velký spád více než 50 metrů. I stavební řešení je zajímavé - voda na Slapské přehradě teče přepadem po střeše elektrárny.

Slapy slaví 65 let

Redaktorka Českého rozhlasu se u přehrady potkala s Liborem Zárubou, synem projektanta Slapské přehrady. Po otci zdědil nejenom jméno, ale taky lásku k Vltavě. „Pamatuji si, když ta řeka byla ještě čistá a pluly tudy vory.  Ale nedovedu si představit, kdyby se Slapy nepostavily, jak by to vypadalo, kdyby se sem nahrnulo to množství lidí, které se tu dnes pohybuje,“ vzpomíná Záruba.

Slapy slaví 65 let

Hlavním důvodem výstavby Slapské přehrady byla výroba elektrické energie, při projektování se ale tak trochu počítalo i s tím, že přehrada přispěje k protipovodňové ochraně území kolem dolního toku Vltavy, což se potvrdilo při povodních v červenci 1954 i v srpnu 2002. V neposlední řadě je i vyhledávaným místem pro sport a rekreaci.

Slapská přehradní nádrž je dlouhá 44 kilometrů, zaujímá plochu 11,6 hektaru a obsahuje 270 milionů metrů krychlových vody. Koruna hráze je pak dlouhá 260 metrů, ční 67,5 metru nad základy a má čtyři přelivná pole. V patě přehradního tělesa je umístěna elektrárna s výkonem 144 megawattů. Současná vodní hladina je přitom o 35 metrů výše, než bylo původní koryto Vltavy.

autor: Věra Hájková | zdroj: ČTK
Spustit audio