Prezidentská železniční stanice

29. srpen 2019

Když jedete vlakem z Prahy do Rakovníka, můžete si na nádražní budově ve Stochově všimnout státního znaku a masivních dveří. Právě za těmi se nachází speciální prezidentská čekárna, vybudovaná pro prezidenta Masaryka v roce 1930.

Tomáš Garrigue Masaryk salonek používal pravidelně při cestách do letního sídla v Lánech. Právě pro něj i nádraží na několik let přejmenovali ze Stochova na Lány. Komunističtí prezidenti salonek nepoužívali, stejně tak jako salonní prezidentský vůz, ze kterého chtěli udělat součást stavebního vlaku.

Naštěstí se tak nestalo a po revoluci byl obnoven jak prezidentský vůz, tak i prezidentský salonek. Minimálně jednou ho použili všichni čeští prezidenti. Salonek si mohou prohlédnout i turisté. Je třeba se ale před návštěvou ohlásit, a to buď u výpravčího, anebo u přednosty stanice v Kladně.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová