Příčné překážky v tocích jsou noční i denní můra českých rybářů

8. srpen 2023

Severní Čechy a Labe jsou vstupní branou pro migrující živočichy – ať už na dlouhé nebo kratší vzdálenosti. Těmi dálkaři jsou například lososi a úhoři a těm člověk nastavěl do cesty spoustu příčných překážek, bohužel zejména na našem území.

Na německé části toku Labe je jeden plavební stupeň u Hamburku a pak už nic. Zato na českém úseku od Střekova dál navazuje jedna jezová zdrž za druhou až k úseku u Přelouče. Kompenzačním zařízením jsou tzv. rybí přechody, které ale nemohou nahradit přirozený tok a ještě ke všemu zejména v minulosti budované přechody neumožňují průchod rybám všech druhů a velikostí.

Nebezpečné lopatky elektráren

Dalším nebezpečím jsou malé vodní elektrárny, na jejich lopatkách často končí úhoři a v suchu pod jezem zas hynou jikry i dospělí jedinci. Nové elektrárenské technologie leccos z těch rizik zmenšují, ale jde také o to, že provozovatelé nedodržují předpisy, kdy turbíny mají a mohou běžet.

Masarykovo zdymadlo

Už několik let běží projekt na záchranu lososa, vysazuje se množství plůdků. „Ale při návratu do říčky Kamenice se lososi dostanou jen k prvnímu jezu v Edmundově soutěsce, dál je pro ně říčka neprostupná,“ říká mluvčí severočeských rybářů Jan Skalský. Přichází tak vniveč spousta práce i financí.

I to je důvod, proč Český rybářský svaz protestuje proti výstavbě plavebního stupně Děčín. Ten by totiž zničil další proudný úsek řeky Labe a zároveň trdliště u ústí řeky Ploučnice. To je vážné ohrožení životního prostředí rybích druhů, které k životu a rozmnožování proudnou vodu potřebují. Poslechněte si v reportáži Hobby magazínu.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.