Rekordní sbírku obalů od čokolády shromáždil Stanislav Krámský z Dobřejovic. Sbírka je největší na světě

3. říjen 2022, aktualizováno

Obaly od čokolády a čokoládových tyčinek, plechovky od kakaa, papírové a dřevěné kazety na čokoládové bonbóny, někdy i s nimi, vánoční kolekce, formy na čokoládu, reklamní cedule. Tři místnosti v podkroví domu v Dobřejovicích zaplnila sbírka pana Stanislava Krámského. Tvoří ji už bezmála 60 let.

Sbírka čítá přes 205 tisíc obalů od tabulek čokolády a čokoládových tyčinek, plechovek je asi 600, historických krabiček 400, těch nových a novějších několik tisíc. Nejstarší obaly ve sbírce pocházejí z přelomu 19. a 20. století. Více než 350 kusů plechovek od kakaa a cukrovinek je z let 1900 až 1960.

Za zmínku stojí originální balíček kakaového prášku firmy Bensdorp z roku 1940, celá bonboniéra firmy Kluge z 30. let 20. století, tyčinky firem Hershey a Rockwood, jak byly dodávány americké armádě během 2. světové války. Pozornost si zaslouží 100 kusů papírových krabiček od bonboniér z doby před 2. světovou válkou, 50 kusů dřevěných krabiček z téže doby, ale taky známky s motivy kakaových bobů nebo soubor knih o čokoládě.

Plechovky od kakaa

Sbírku vystavuje i v zahraničí

Pan Krámský se s 20 tisíci kousky stal největším sběratelem těchto obalů u nás už v roce 1975. Tehdy také vstoupil do Klubu sběratelů kuriozit, jehož aktivním členem je dodnes. O 7 let později měla velký úspěch jeho účast v televizním pořadu pro sběratele. V roce 1998 část své sbírky poprvé vystavoval v zahraničí, články o jeho sbírce se začaly objevovat v různých časopisech po celé Evropě. Navštívil mnoho firem vyrábějících čokoládu na různých místech světa.

Expozice čokoládových obalů Stanislava Krámského je součástí Retro muzea Praha ve čtvrtém patře OD Kotva. Na počátku 60. let čítal sortiment čokoládových výrobků u nás na 220 položek. Postupně se zužoval, i tak ale bylo v socialistickém Československu z čeho vybírat. Zvykem odborových organizací bylo obdarovávat pracovníky každé Vánoce tradiční kolekcí. I ty jsou v expozici k vidění.

Které kousky byly základem rekordní sbírky pana Krámského? Poslechněte si v reportáži.

Spustit audio