Sochy z 3D tiskárny i učitel hudby, který ovládá 36 nástrojů. ZUŠ Mšeno má v nabídce i uměleckou kovárnu

16. květen 2019

Učitel hudby, který zvládá 36 hudebních nástrojů? Žádný problém. V Základní umělecké škole Mšeno učí děti multiinstrumentalista a šéfdirigent Pražského filmového orchestru Jiří Korynta. V mělnické pobočce školy zase tisknou sochy na 3D tiskárně. Dětem se věnují skláři a také umělecký kovář.

Ateliér v mělnické pobočce ve škole ve Fügnerově ulici je plný dětí. Většina z nich má na sobě dlouhé bílé pláště, pocákané od barev. „Naše škola se specializuje na prostorovou tvorbu a tradiční české řemeslo,“ říká ředitel Základní umělecké školy Mšeno Čeněk Hlavatý. "Máme jako jediná “ZUŠka“ v republice vlastní uměleckou kovárnu, kde vyučuje pan doktor Jaromír Hošek. A zároveň jezdíme za skláři do Kunratic nebo do Lindavy, takže tvoříme i ze skla.“

Ve výtvarném ateliéru se sešly děti, které po skupinkách tvoří sochy pro Regionální muzeum Mělník. Modelují, lepí a natírají zhruba metr vysoké figurky vodníků. „Používáme kašírovanou techniku. Základem je konstrukce z pletiva, kde je nutné vymodelovat jednoduchý tvar figurky,“ popisuje postup vedoucí výtvarného atelieru Štěpánka Hlavatá.

„Chystáme výstavu, která začne 19. července. Je inspirovaná vodníky a filmem Konec vodníků v Čechách. A má krátký název Brekeke,“ usmívá se ředitel Hlavatý. „Snažíme se, aby žáci měli hlavně vztah k materiálům a zlepšovala se jim motorika, protože řada škol nemá vůbec dílny a pracovní činnosti.“

Výtvarný ateliér ZUŠ Mšeno v dětech rozvíjí cit pro materiál. Jeho žáci a žákyně teď připravují kašírované sochy vodníků

Mezi úspěšné žáky se řadí třináctiletá Eliška, která na 3D tiskárně vytvořila ostře zelenou kost. Podobnou kost potom ještě vyrobila ze skla ve sklárně v Kunraticích. Eliška sbírá ceny za jedinečné fotografie, komiksy a spolupracovala i s designérem Maximem Velčovským.

Pro letošní ročník přehlídky ZUŠ OPEN se hudební obor ZUŠ Mšeno spojil s hudebními aktivitami ZUŠ Štětí. Po veřejné generální zkoušce 28. května ve Štětí, se v sobotu 1. června uskuteční ve dvoraně Českého muzea hudby v Praze společný koncert obou škol.

autor: Barbora Kvapilová | zdroj:
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.