Srdce má dnes nesrovnatelně vyšší šance

Kardiolog a současný děkan 3. lékařské fakulty UK profesor MUDr. Petr Widimský změnil pohled na infarkt myokardu. Když jsme před nějakou dobou oba studovali medicínu, učili nás, že pacient se srdeční záhatí, jak se česky infarkt jmenuje, musí do nejbližší nemocnice. Tam mu tehdy natočili EKG, položili ho na lůžko a čekali, až se mu v srdeční svalovině vytvoří pevná jizva.

V pořádku. Co je na tom ale špatného? V podstatě skoro všechno. Profesor Widimský byl ten, který prosadil obrat o 180 stupňů. O pacienta se už v sanitce postarat, natočit mu tam EKG, potvrdit diagnózu a co nejrychleji dovézt na specializované, třeba i vzdálené pracoviště.

Tam už na něj čekají odborníci ve špičkovém catlabu, což je něco jako specializovaný operační sál, kde se umějí rychle podívat, kde je koronární céva ucpaná, zprůchodnit ji, předejít tím odumření části srdce i vytvoření jizvy a v optimálním případě co nejdříve poslat nemocného domů.

O tom všem si řekneme podrobněji s mým hostem v našem dnešním podcastu.

autor: Petr Arenberger
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.