Středeční Noční linka: Kdybyste byli obdařeni zvláštními schopnostmi, jak byste je využili?

12. duben 2023

Téma dnešní NL jsem dostala v e-mailu od posluchače NL. Věřím, že zavolá, protože má k dnešním tématu jistě co říci. A co vy ostatní, máte vy nebo někdo z vašeho okolí, zvláštní schopnosti, kterými jste třeba dokázali druhým pomoci? Pokud je nemáte, jaké byste chtěli mít a jak byste je využili?

Schopnosti jsou vlastnosti osobnosti, které jsou rozvinuté výcvikem, vzděláním nebo zkušeností. Jsou důležité pro kvalitní rozvoj a využití při určitých činnostech. Člověk se s nimi nerodí, schopnosti je třeba těmito činnostmi utvrzovat a dále rozvíjet. Jádrem schopností jsou vrozené vlohy (dispozice). Ale co schopnosti zvláštní, rodíme se s nimi? I o tom si budeme povídat v dnešní NL.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.