Svojšice: Nádraží, které nikdy úplně nevzniklo

16. květen 2019

Svojšice u Kolína jsou nenápadná obec nedaleko Kouřimi a Zásmuk, která už ani netuší, že kdysi měla mít své nádraží a vlastně ho i trochu měla.

Železniční odbočka mezi Bošicemi a Svojšicemi vznikla buď v roce 1881 nebo 1884 jako odbočka z tratě z Peček na Kouřim. Ač tu podle všeho byl plánován i osobní provoz, konečné nádraží sloužilo jen jako nákladní pro potřeby cukrovaru. Trať byla zestátněna v roce 1908, ale ani poté na ní osobní doprava nebyla zavedena. V roce 1916 ji přeměnili na vlečku a o deset let později zrušili.

Na zdejší nádraží podle všeho nikdy nepřijel osobní vlak, nicméně pozůstatky železniční trati jsou nedaleko obce dodnes patrné dochoval se železniční násep, vedoucí k bývalému cukrovaru a vcelku mohutné přemostění potoka Bečvárka.

Přestože byla trať oficiálně zrušena v roce 1926, ještě téměř sto let poté její část funguje. Stala se totiž vlečkou do areálu státních hmotných rezerv.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.