Titulem Nejkrásnější nádraží České republiky 2018 se pyšní Blíževedly na Českolipsku

4. prosinec 2018
Česko – země neznámá

Na hranici Libereckého a Ústeckého kraje se nedaleko České Lípy nachází obec Blíževedly. Prohlédnout si je můžete z kopce jménem Ronov, na kterém stojí zřícenina. Do Blíževedel ale určitě jeďte vlakem. Romantická trať vedoucí z Lovosic je dost strmá, takže vás čeká dobrodružná jízda, a navíc se můžete kochat nádhernou přírodou Českého středohoří. Ale především, až dojedete do Blíževedel, ocitnete se na nádraží s titulem Nejkrásnější nádraží České republiky roku 2018.

Veřejnost letos do soutěže nominovala 48 vlakových stanic. Do finále se jich dostalo 10. Lidé nejvíc hlasovali pro Blíževedly, které nakonec zvítězily se 7 356 hlasy. Na druhém místě se umístily Litoměřice-horní nádraží, na třetím místě pak Meziměstí. Smyslem soutěže je zlepšit prostředí železničních stanic a zastávek. Výsledky jsou každý rok slavnostně vyhlašovány v Senátu ČR.

Soutěž o nejkrásnější nádraží vyhlašují pořadatelé z asociace Entente Florale CZ od roku 2007. Letos poprvé udělili i Cenu souznění za výjimečné počiny při obnově objektů. Obdržely ji stanice Zubrnice, Lčovice a Moravičany.

„Vyhrát v anketě Nejkrásnější nádraží ČR bylo pro nás jako vyhrát olympiádu,“ říká upřímně výpravčí na nádraží Blíževedly Marcela Ptáčková. Právě místní výpravčí se starají o příjemné zázemí pro cestující, čistotu, lavičky, květiny, ale i útulnou čekárnu s knihovnou, hračkami a obrázky na stěnách. Blíževedly převzaly štafetu od Doks, které vyhrály loni.

„V internetové anketě jsme zaostávali za Litoměřicemi-horním nádražím,“ popisuje starostka obce Blíževedly Romana Dvořáková a s úsměvem pokračuje: „Hlasy jsme získali vlastní pílí sbíráním na podpisových arších. Myslím, že to nepřeženu, když řeknu, že výpravčí oslovili snad každého, kdo na našem nádraží vystoupil z vlaku. Ale míst, kde jsme podpisy sbírali, bylo samozřejmě daleko víc.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.