Tropické počasí lákalo v sobotu k vodě. Podle meteorologů totiž zažíváme možná letos poslední horký víkend

14. srpen 2021

Do Česka se vrátily tropy – teploty se můžou dostat až nad třicet stupňů Celsia. Podle meteorologů to ale dlouho nevydrží a čeká nás tak možná poslední tropický víkend letoška. I to vylákalo lidi na koupaliště, plovárny nebo k rybníku. Reportér Radek Duchoň se zajel podívat k Probošťskému rybníku u Brandýsa nad Labem - Staré Boleslavi.

Horké počasí vylákalo k Probošťskému rybníku u Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi desítky lidí

Na většině přírodních koupališť ve středních Čechách, která jsou pod dohledem hygieniků, je stále možné se koupat bez obav z případných zdravotních obtíží. S postupujícím létem ale začíná přibývat míst, kde je kvalita vody zhoršená, případně jsou ke koupání nevhodná.

Zhoršená kvalita vody je ve všech středočeských koupacích lokalitách na vodních nádržích Orlík a Slapy.

Ještě hůř je na tom Nový rybník na Příbramsku a koupaliště Březnice, kde je voda nevhodná ke koupání. Nevyhovující je kvalita vody také v biotopu Loučeň na Nymbursku.

Vnímaví jedinci by se měli kvůli zvýšenému výskytu chlorofylu vyhnout také Písníku Bakov nad Jizerou a jezeru Poděbrady na Nymbursku.

Horko celý víkend

Víkend přinese vyšší teploty, budou se pohybovat převážně mezi 26 až 30 stupni Celsia. Od čtvrtka do konce týdne bude hlavně jasno a polojasno, s víkendem pak může přijít oblačnost a ojediněle přeháňky a bouřky.

Horké počasí vylákalo k Probošťskému rybníku u Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi desítky lidí

Pátek přinese i oblačnost, a to především odpoledne na jihozápadě Česka. Místy budou v Čechách přeháňky nebo bouřky. Zejména na jihozápadě Čech.

„Teploty vystoupí nejčastěji na hodnoty mezi 28 až 32 stupni Celsia,“ řekl meteorolog Josef Hanzlík. Nejnižší noční teploty se pak budou pohybovat kolem 16 až 12 stupni Celsia. Foukat bude slabý vítr mezi 1 až 4 m/s, v bouřkách přechodně zesílí.

Ani víkend nepřinese výraznou změnu počasí, stále zůstane na nebi převážně skoro jasno nebo polojasno. V odpoledních hodinách může být v sobotu i v neděli přechodně až oblačno, na takových místech se pak pravděpodobně objeví přeháňky nebo bouřky.

Teploty budou i o víkendu vysoké, nejčastěji od 26 do 30 stupňů Celsia. Na jižní Moravě bude ještě tepleji, až o dva stupně Celsia více. Nejnižší noční teploty budou mezi 18 až 14 stupni Celsia. Foukat bude slabý vítr.

Příští týden by mělo být po celém území Česka oblačno až polojasno, přechodně až zataženo. Do některých regionů také přijdou přeháňky nebo bouřky. V pondělí bude 24 až 29 stupňů Celsia. V průběhu týdne pak teploty mírně klesnou, nejvyšší denní teploty se budou pohybovat mezi 20 až 25 stupni Celsia.

autoři: Radek Duchoň , Von | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio