Tyfloservis slaví 30 let, jeho zakladatel se výročí bohužel nedožil

21. únor 2021, aktualizováno

Obecně prospěšná společnost Tyfloservis poskytuje rehabilitační služby lidem se zrakovým handicapem už 30 let. Nabízí podporu, informace a nácvik dovedností lidem, kteří přes vážné zrakové potíže hledají cestu k co možná nejsamostatnějšímu životu.

Sociální rehabilitace pro zrakově postižené v Tyfloservisu nabízí základní sociální poradenství, výběr vhodných pomůcek a nácvik práce s nimi, nácvik dovedností, jako jsou sebeobsluha, prostorová orientace a samostatný pohyb, psaní na klávesnici, čtení a psaní Braillova písma, psaní vlastnoručního podpisu, sociální dovednosti a další.

„Tyfloservis učí člověka žít nadále do nejvyšší možné míry samostatně, i bez pomoci zraku,“ říká ředitelka Tyfloservisu Eva Machová v pražské Krakovské ulici, v sídle společnosti a krajského střediska pro Prahu a Středočeský kraj.

Tyfloservis má 13 krajských středisek, okolo 2 700 klientů ročně a poskytuje služby lidem se zrakovým handicapem i nyní, v období pandemie koronaviru. Distanční nebo přímou formu pomoci (za dodržení všech hygienických pravidel) si lze domluvit telefonicky. Kontakty a podrobnosti jsou k dispozici na webu Tyfloservisu. 

Celostátní systém rehabilitace dospělých nevidomých a slabozrakých Tyfloservis před 30 lety založil odborník s obrovským rozhledem, vynikající manažer, skromný, pracovitý a férový člověk, dobrý kamarád, noblesní, empatický, charismatický muž, doktor Josef Cerha.

Za své zásluhy získal v oboru několik ocenění. Za všechny jmenujme Cenu veřejnosti Výboru dobré vůle – nadace Olgy Havlové, která mu byla na základě veřejného hlasování udělena v roce 2019. V nedožitých 65 letech se nakazil koronavirem, dostal těžký zápal plic a 9. 11. 2020 náhle zemřel. Čest jeho památce!

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.