Tyfloservis slaví 30 let, jeho zakladatel se výročí bohužel nedožil

21. únor 2021, aktualizováno

Největší audioportál na českém internetu

Zvětšovací pomůcky jsou doplněné osvětlením | Foto: Archiv Tyfloservisu, o.p.s.

Obecně prospěšná společnost Tyfloservis poskytuje rehabilitační služby lidem se zrakovým handicapem už 30 let. Nabízí podporu, informace a nácvik dovedností lidem, kteří přes vážné zrakové potíže hledají cestu k co možná nejsamostatnějšímu životu.

Sociální rehabilitace pro zrakově postižené v Tyfloservisu nabízí základní sociální poradenství, výběr vhodných pomůcek a nácvik práce s nimi, nácvik dovedností, jako jsou sebeobsluha, prostorová orientace a samostatný pohyb, psaní na klávesnici, čtení a psaní Braillova písma, psaní vlastnoručního podpisu, sociální dovednosti a další.

„Tyfloservis učí člověka žít nadále do nejvyšší možné míry samostatně, i bez pomoci zraku,“ říká ředitelka Tyfloservisu Eva Machová v pražské Krakovské ulici, v sídle společnosti a krajského střediska pro Prahu a Středočeský kraj.

Tyfloservis má 13 krajských středisek, okolo 2 700 klientů ročně a poskytuje služby lidem se zrakovým handicapem i nyní, v období pandemie koronaviru. Distanční nebo přímou formu pomoci (za dodržení všech hygienických pravidel) si lze domluvit telefonicky. Kontakty a podrobnosti jsou k dispozici na webu Tyfloservisu. 

V roce 2019 získal Josef Cerha Cenu veřejnosti Výboru dobré vůle – nadace Olgy Havlové

Celostátní systém rehabilitace dospělých nevidomých a slabozrakých Tyfloservis před 30 lety založil odborník s obrovským rozhledem, vynikající manažer, skromný, pracovitý a férový člověk, dobrý kamarád, noblesní, empatický, charismatický muž, doktor Josef Cerha.

Za své zásluhy získal v oboru několik ocenění. Za všechny jmenujme Cenu veřejnosti Výboru dobré vůle – nadace Olgy Havlové, která mu byla na základě veřejného hlasování udělena v roce 2019. V nedožitých 65 letech se nakazil koronavirem, dostal těžký zápal plic a 9. 11. 2020 náhle zemřel. Čest jeho památce!

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.