V Berouně vystavují opičí kapelu i hodiny s vodotryskem. Více než sto let staré mechanismy dodnes vyvolávají údiv

16. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pohyblivá opičí kapela je součástí flašinetu. Figurky mohou hýbat očima i rty

Duše plná koleček – tak se jmenuje nová výstava v Muzeu Českého krasu v Berouně. Okouzlí vás opičí kapela, hodiny s vodotryskem i kůň z legendárního letenského kolotoče. Nechybí ani hodiny v podobě lidské hlavy s pohyblivýma očima nebo věštkyně, která vám prozradí vaše šťastná čísla.

„Výstava představuje velké množství pohyblivých figurek. Mají společné to, že nějakým způsobem napodobují živé bytosti,“ vysvětluje autor výstavy Patrik Pařízek, který se už mnoho let věnuje historickým hodinám, flašinetům a mechanickým předmětům. Nejkurióznější exponáty na výstavu zapůjčilo Národní technické muzeum, další mechanismy pocházejí ze státních i soukromých sbírek z celé České republiky.

Některé hračky si mohou návštěvníci ještě pamatovat z doby svého dětství, jiné strojky pocházejí z 18. století a jejich dokonalé zpracování dodnes vyvolává údiv. Pobaví vás kováři odbíjející hodiny, originální skříňka na doutníky nebo medvěd s nukem. Největší raritou na výstavě je patrně pohyblivá opičí kapela. „Je to flašinet. Ve spodní části máme píšťalový stroj s hracím válcem a nahoře je nástavba, kde máme šest muzikantů, kteří mají podobu opičích loutek,“ popisuje Patrik Pařízek jeden z historických exponátů. „Když se na ten flašinet hraje, tak dokáží pohybovat hlavou, očima, rty a dokonce hrají i na ty miniaturní hudební nástroje.“

Autor výstavy Duše plná koleček Patrik Pařízek vybral kuriózní předměty, jejichž podoba vyvolává úžas
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.

Iva Jonášová, šéfredaktorka Radia Wave

citlivy_clovek.jpg

Citlivý člověk

Koupit

Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.