V Příbrami vytvořili obří mandalu a zapsali se do České knihy rekordů

21. leden 2020

Skupina Mandalování zorganizovala v rámci akce Příbramské čajování v roce 2014 pokus o rekord. Během něj 74 lidí složilo za 7 hodin mandalu (magický kruh, symbolizující jednotu a rovnováhu) o průměru 215 centimetrů ze 7 765 čajových sáčků.

„Sáčky nám posílali lidé z celé republiky na základě výzvy na internetu,“ vysvětluje jedna z autorek nápadu, Blanka Sýkorová, kde vzali tolik čajových přebalů. „Každý sáček byl nejprve složen do tvaru dráčka, jehož výroba trvala asi 15 až 30 vteřin, a poté nalepen do mandaly.“ Na mandalu bylo použito 16 kusů 250gramových lepidel na papír.

O rok později přišla skupina Mandalování s dalším nápadem a pokusem o rekord: vyrobila z 10 240 kusů čajových sáčků obraz o velikosti 4,7 x 3,35 metru. Výsledná mapa České republiky vznikla v průběhu 8 a půl hodiny a byla poskládána z 32 sáčky polepených papírů formátu A1. „Každý kraj měl svou barvu, nechyběl znak České republiky a znak Příbrami,“ dodává Blanka Sýkorová.

Údaje byly do České databanky rekordů zaregistrovány v červnu 2014 (mandala) a 2015 (mapa).

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.