Vyřeší problém toulavých koček kastrace?

14. prosinec 2010

Kočky patří u nás mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky. V poslední době se ovšem města a obce potýkají s jejich přemnožením, vesměs ale nemají peníze ani prostředky jak situaci řešit. O plošnou kastraci toulavých koček se pokusili například v Mělníku, situaci pomáhá řešit také kočičí útulek ve Vrbičanech na Kladensku.

Láska ke kočkám a kocourům přivedla Kristýnu Kacálkovou a jejího manžela z Vrbičan na Kladensku až k založení útulku. Dnes u nich spokojeně žije kolem 70 koček, idylicky to ale vypadá jen na první pohled. "Kapacitu máme neustále plnou a bohužel tyhle případy se řeší tak, že několik útulků zasáhne a pomůže, mělo by to řešit město, města to ale neřeší, takže to zůstává na neziskových organizacích."

Pomoc přislíbilo město Slaný, ale už pár měsíců se nikdo neozval. To na kočičí útulek v Kladně-Švermově kladenský magistrát přispívá, potvrdil primátor Dan Jiránek. "Snažíme se peníze, které vybereme od chovatelů psů, rozdělit mezi útulek pro psy a pro kočky."

Do švermovského útulku tak jdou podle primátora až stovky tisíc korun ročně. 20 až 30 tisíc korun ročně na plošný odchyt a kastraci toulavých koček vyčleňuje od roku 2000 i radnice v Mělníku, říká starosta Ctirad Mikeš. "Myšlenka byla taková, aby ty kočky byly zdravé, vykastrované, dále se nám nemnožily."

Podle Ctirada Mikeše ale program kastrace koček zůstal zatím na půl cesty. "Očekávání se úplně nenaplnilo, protože prostředků bylo méně než potřeba, částka by musela být dvojnásobná, aby se ta populace dostala do kontrolovatelné stabilizace."

Když na řešení kočičího problému nemají peníze ani města jako Mělník, finanční situace útulků je o to svízelnější, přiznává Kristýna Kacálková z Vrbičan a popisuje jak se jim daří vyžít. "Díky hodným lidem díky tomu, že poskytnou své peníze, i my to řešíme ze svých výplat, každé občanské sdružení je na tom stejně."

I Kristýna Kacálková doporučuje plošnou kastraci koček, což by situaci s přeplněnými útulky a také vyššími náklady na jejich provoz pomohlo řešit. Pro kastraci je například i Petra Šnajdrová ze Svazu chovatelů z Jenče u Prahy. "Já jsem zastánce kastrace, kočky se po tom i zklidní."

Kromě hrozícího přemnožení jsou problémem i choroby, proto chovatelé doporučují kočky také očkovat. Zajímalo by mě ale, kolik domácích mazlíčků má očkovací průkaz, tak jako každá kočka ve vrbičanském útulku.

autoři: Jana Huzilová , Jana Káninská
Spustit audio