Výstavu věnovanou okolní přírodě i 3D model Koněpruských jeskyní nabízí nové návštěvnické středisko na Berounsku

3. duben 2024 15:00

Návštěvníkům nově slouží Dům přírody Českého krasu vybudovaný na návrší Zlatého koně u Koněpruských jeskyní. Nahradil 60 let starou budovu, která už nedostačovala a byla energeticky nehospodárná. Stavba stála 95,5 milionu korun, většinu nákladů pokryla dotace z EU. Dům nabízí programy pro školy i veřejnost, interaktivní expozici o přírodě a historii chráněné krajinné oblasti a sál pro výstavy i projekce.

„Zájemci získají povědomí o přírodě v Českém krasu a propojí ho se zážitky z prohlídky jeskyní,“ řekl při slavnostním otevření spoluautor expozice Jaroslav Hromas ze Správy jeskyní ČR.

Připomněl, že Koněpruské jeskyně jsou druhé nejnavštěvovanější jeskyně v republice, zázemí tomu ale neodpovídalo. "Měli jsme tady bohužel areál značně zašlý a zanedbaný. Stavbu jsme museli odkládat, protože nebyly vyjasněné pozemkové záležitosti," řekl Hromas.

Dům přírody na Berounsku

Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) bude dům sloužit ke vzdělávání dětí, studentů i dospělých a zároveň je opožděným dárkem k nedávným 50. narozeninám zdejší chráněné krajinné oblasti.

Dům přírody Českého krasu je posledním návštěvnickým střediskem vybudovaným u 14 zpřístupněných jeskyní. Ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc dodal, že v krasových oblastech jsou nyní otevřeny dva takové domy, druhý je v Moravském krasu.

Dům přírody na Berounsku

Demolice původní budovy a stavební práce začaly v roce 2020. Projekt měl kvůli pandemii covidu-19 zpoždění, budovu se podařilo zkolaudovat loni v listopadu. Na vytvoření expozice o geologické, biologické i historické rozmanitosti Českého krasu se podíleli odborníci Správy jeskyní, České geologické služby a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Představuje mimo jiné lebku nalezenou v Koněpruských jeskyních, jejíž genom před časem datoval mezinárodní vědecký tým na základě přítomnosti neandertálských genů do období před více než 45.000 roky.

Víceúčelový sál poslouží k promítání tematických filmů, třeba o přírodě chráněné krajinné oblasti, přednáškám a výstavám. Výukové programy pro školy se zaměří na netopýry, trilobity, přírodu či minulost krajiny Českého krasu. Turisté mají k dispozici také úschovnu kol a odpočinkový altán, zajímavostí je 3D model Koněpruských jeskyní.

Dům přírody na Berounsku

Na expozici navazuje prohlídková trasa jeskyněmi a naučná stezka po povrchu návrší Zlatého koně a jeho opuštěných lomech, geologických a paleontologických nalezištích či krasové květeně.

Koněpruské jeskyně byly objeveny v roce 1950, pro veřejnost se otevřely o devět let později. Ročně je navštíví okolo 100.000 lidí. S celkovou délkou 2050 metrů a výškovým rozpětím přes 70 metrů jsou největším jeskynním systémem Čech s bohatou krápníkovou výzdobou.

Chráněná krajinná oblast Český kras byla vyhlášena 12. dubna 1972. Rozkládá se mezi Prahou a Berounem. Pěší turisté či cykloturisté v ní mohou kromě Koněpruských jeskyní navštívit třeba hrad Karlštejn, obec Svatý Jan pod Skalou, Srbsko či lom Velká Amerika.

autoři: Natalie Máchová , JMys | zdroje: ČTK , Český rozhlas
Spustit audio