Zákeřná monilinióza. Jak před chorobou ochránit ovocné stromy?

15. květen 2017

Stává se, že na meruňkách, višních nebo třešních usychají květy a větvičky. Přemýšlíte, zda za to může počasí? Určitý podíl na smutném výsledku má, ale jen takový, že vytváří podmínky pro šíření pravé příčiny, moniliniózy. Jak stromy před chorobou chránit?

Monilinióza se do stromů dostává v době, kdy kvetou, přes bliznu. Pokud se tak stane, zbývá jen ostříhat a ořezat větve, které usychají a uvadají, a vše spálit. Nic nepoužívejte na kompost. Rány zatřete štěpařským voskem nebo latexem, stromovým balzámem.

Chorobě se lze ale bránit a předcházet jí. Příští rok na jaře ovocné stromy ošetřete fungicidem v době, kdy začíná a kdy končí kvetení. Fungicid zabrání monilinióze, aby pronikla do stromů. Další opatření přijde na řadu v zimě. Je třeba odstranit z koruny všechny zaschlé plody, které v ní zůstaly. U všech peckovin, ale i u jabloní či hrušní.

autor: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.