Záplavy z roku 2002 se v Dobřichovicích neopakují. Berounka se zastavila

5. červen 2013

V Dobřichovicích u Prahy zbývalo 15 centimetrů k tomu, aby místní prožili stejně krušné chvíle jako před jedenácti lety. Berounka se ale uklidnila a škody tak mají obyvatelé minimální.

Pan Douša, který má dům na břehu řeky Berounky, si živě pamatuje záplavy z roku 2002. Stačilo opravdu málo, a byla ve městě stejná pohroma.

„Teď to bylo na hranici, protože předpoklad průtoku v Berouně byl 1 300 vteřinových kubíků. Pak se prognóza snížila na 1 200 kubíků. Včera večer tam bylo již 1 160. Takže odhad hydrologa se spletl o tři procenta. To byl génius, co to udělal,“ pochvaluje si pan Douša.

Domy u řeky sice mají zatopené sklepy a garáže, jedná se ale o spodní vodu. A ta, čím více klesá hladina řeky Berounky, tak rychleji odtéká.

Proto pan Douša s odčerpáním spodní vody ze svého sklepa pár dní počká. Čerpání je podle něj nesmyslné, musí se počkat, až spodní voda klesne.

„Soused včera čerpal, přijeli hasiči, dvě velký čerpadla, dvě obrovský hasičský hadice do řeky, čerpali hodinu a ani se to nehlo, protože se to furt tlačí zespoda,“ vysvětluje pan Douša.

Dům na břehu řeky Berounky má rovněž Tomáš Petrák. „Teď, když to klesá, tak spodní voda, která asi byla zpomalená, tak nabývá rychlost,“ říká.

Čtěte také

autor: špo
Spustit audio