Zapomenuté železniční neštěstí v Úvalech

7. listopad 2019

Dne 9. července 1984 v Úvalech u Prahy vlivem horka vybočila kolej. Rychlík R 524 Bečva, který přijížděl z Košic, v pravotočivém oblouku před stanicí částečně vykolejil. Pátý vůz od konce se ve stokilometrové rychlosti převrátil na bok. Čtvrtý vůz od konce se zabořil to štěrku. Nejhorší škodu napáchal třetí vagón od konce, který zdemoloval druhé nástupiště a zlomil se. Poslední dva vykolejené vozy se samy zastavily.

Při úvalském neštěstí přišli o život dva lidé na nástupišti a osm lidí bylo těžce zraněno. Následky nehody byly na nástupišti v Úvalech patrné až do roku 2015, kdy stanice prošla kompletní rekonstrukcí.

Po nešťastné události se ale nedochovaly jiné stopy ani připomínky. Článek v Rudém Právu z 10. července 1984 má přesně tři věty. V denním tisku nic jiného nevyšlo. A na budově nádraží v Úvalech připomenutí tragédie hledám marně. Pamětní desku tu má jen místní rodák, český herec a režisér Oleg Reif, který se na nádraží narodil.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.