Zatáhněte závěsy, radí profesorka neurologie. O vlivu superúplňku na spánek se toho moc neví

14. listopad 2016

Vliv úplňku na spánek je opředen mnoha mýty. Superúplněk se naposledy objevil v roce 1948. Co jsme o jeho vlivu věděli tehdy a jak na něj spánková medicína pohlíží dnes? A ochrání nás dobré závěsy? Zpravodajský web se zeptal přední odbornice profesorky Soni Nevšímalové.

Jak působí obecně úplněk na lidský spánek?

Na náš spánek působí hlavně jeho přímé světlo. Každý světelný podnět blokuje spánkový hormon melatonin. Tím pádem se můžeme častěji probouzet, pokud nám svítí do obličeje nebo na postel.

Superúplněk bude zhruba třikrát jasnější než obvykle. Bude mít tedy na spánek větší vliv?

Ano, osvit bude větší a právě síla osvitu v luxech je důležitá pro tu probouzecí reakci. Tím snadněji se tedy můžeme probouzet, pokud nám ten měsíc zasahuje do naší ložnice.

Čtěte také

Stačí dobré závěsy nebo jiné zatemnění pro snížení účinku na spánek?

Určitě ano. To se říká i u ložnice, u které svítí pouliční lampa. Tma je pro náš spánek velice blahodárná. Dobře orientovaná nebo zatemněná místnost je jedním z předpokladů. Stejně jako teplota, která by neměla být vysoká. Nedoporučují se ani žádné jiné světelné zdroje během spánku. U dospělých televize, u dětí noční lampička, nebo neonová reklama u okna.

A jiný vliv měsíce na náš spánek můžeme pozorovat? Například vliv gravitace?

To já nevím, ale po stránce spánku se vždy mluví o měsíčním světle.

Superúplněk se objevil naposledy v roce 1948, máme informace a data, jak působil na lidi tehdy?


Prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc.
Studia na Lékařské fakultě UK ukončila v roce 1963, atestovala z neurologie i z dětské neurologie. Profesorkou neurologie je od roku 1997. v letech 1997 až 2006byla přednostkou Neurologické kliniky 1.LK UK v Praze.
Je členkou mnoha odborných společností v ČR i v zahraničí. Její odborná a vědecká práce byla mnohokrát oceněna. Získala mimo jiné Cenu Americké neurologické akademie, která jí byla udělena při příležitosti 52. kongresu v San Diegu v roce 2000 za nejlepší práci v oboru spánkové medicíny toho roku.

Ne, aspoň já žádná neznám a myslím si, že neexistují. Spánková medicína je otázka posledních padesáti, možná šedesáti let. Dnes jí je věnována daleko větší pozornost, než dříve.

Je měsíční světlo nebezpečné jen pro chronické nespavce, nebo pro většinu populace?

Myslím, že probouzí každého. Dokonce jsme u nás měli děti, které trpěly náměsíčností a je známo, že náměsíčnost je v podstatě probouzecí reakce. Takže tento konkrétní superúplněk může tyto stavy vyvolat.

Zesílený účinek úplňku pociťujeme jen ten konkrétní den, nebo je dlouhodobější?

Většinou jen ten den.

Může si člověk obavou z vlivu superúplňku vsugerovat nespavost, nebo si přivolat neklidný spánek?

Většinou ta naučená insomnie (obtížné usínání – pozn. red.) trvá delší dobu. Může se samozřejmě stát, že někdo bude nervóznější, vážnější psychický problém by z toho být neměl.

Jak velká část české populace má problémy se spánkem obecně?

Kolem 30 procent, jak dospělých, tak i dětí. Těch poruch je celá řada.

Čtěte také

Jak chronická nespavost působí na lidský organismus?

Působí jak psychicky tak fyzicky. Zapříčiňuje změny nálad, vznětlivost, lidé mohou trpět i depresemi. Dlouhodobá nespavost vede k metabolickému syndromu, tedy ke sklonům k obezitě, k cukrovce, různým srdečním problémům a eventuálně i k ischemické chorobě, infarktům a podobně.

Vhodným výběrem pokoje na spaní tedy můžeme našemu dobrému spánku napomoct.

Ano, dobře orientovaná nebo zatemněná místnost je jedním z předpokladů. Stejně jako teplota, která by neměla být vysoká.

Máte nějakou radu pro dnešní noc?

Podívat se asi na ten hezký úplněk, který už dlouho nebude, a pak si zatáhnout žaluzie.

autor: ph
Spustit audio