Ze zříceniny hradu Krašova se můžete pokochat úchvatným pohledem do údolí Berounky

3. červenec 2022

Když navštívíte zříceninu hradu Krašova, který se nachází v Plzeňském kraji nedaleko města Kralovice, naskytne se vám jedinečný pohled na horní tok řeky Berounky. Pokud necháte auto u statku Rohy u obce Bohy, můžete se k hradu vydat po dvoukilometrové naučné stezce Václava Tomeše, který založil v roce 1931 Spolek pro ochranu přírodní rezervace a Hradu Krašova.

O hrad se tak starají dobrovolníci, kteří ho nejenom opravují a udržují, ale připravují na něm i různé kulturní akce. A zájemcům samozřejmě nabízí výklad o historii a současnosti hradu. Turisté, kteří sbírají upomínkové předměty, vizitky či knihy, se také nemusí bát, že přijdou zkrátka. Na místě je možné si všechno koupit, včetně drobného občerstvení.

Nejlepší vzpomínku si z hradu Krašova odvezete z Libušiny vyhlídky, což je nejvyšší bod zříceniny, odkud si vychutnáte jeden z nejkrásnějších pohledů. Určitě vás uchvátí natolik, že nebudete chtít odjet bez fotografie.

Spolek už na hradě opravil vstup do původního hroznatovského sálu z první poloviny 13. století, kdy bylo nutné rozebrat a opětovně správným způsobem složit původní zdivo. Dobrovolníci udělali také nové schodiště na Libušinu vyhlídku, opravili komíny a kamna. Vše financují z dotací, darů od sponzorů nebo z kulturních akcí, které tu v sezóně pořádají. Drobný příjem mají i z prodeje suvenýrů.

Hradní zříceninu nám představil předseda Spolku pro ochranu přírodní rezervace a Hradu Krašova Zdeněk Musil

Hrad Krašov se kvůli vandalům musí zamykat, proto se na něj dostanete jen v otevíracích hodinách. Je otevřený od 1. dubna do 31. října, a to vždy o víkendech. Co se týče letních prázdnin, střídají se zde služby denně vždy od 10 do 18 hodin.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...