Zemřel Ladislav Mrkvička, bylo mu 81 let. Proslul na divadelních prknech, ve filmu i v rozhlase

28. prosinec 2020

Po dlouhé nemoci zemřel v neděli herec Ladislav Mrkvička, bylo mu 81 let. Potýkal se s Parkinsonovou chorobou, která mu už nedovolovala pracovat. Mrkvička strávil 25 let v Národním divadle v Praze, kde ztvárnil postavy v inscenacích Jak se vám líbí, Mirandolína, Idiot nebo Romeo a Julie. Loni dostal Českého lva za film Staříci i Cenu Thálie za celoživotní mistrovství.

Kolegové ho přezdívali malý velký muž nebo taky „Mrkvajs“. Byl nevelkého vzrůstu, ale jeho výkony v divadle i před kamerou byly mimořádné. Na DAMU se přitom koncem 50. let napoprvé nedostal, a tak rok pracoval jako ošetřovatel šelem v zoo.

Pak ale u zkoušek uspěl a vystudoval herectví u profesora Miloše Nedbala. Na konci školy měl ale opět problémy – za účast na manifestacích při studentském majálesu v roce 1962 ho zadržela StB a následoval vyhazov těsně před absolutoriem. 

Mrkvičkovy hvězdné divadelní okamžiky začaly v roce 1977 nástupem do Divadla Na zábradlí, kde proslul především jako Smerďakov v dramatizaci Dostojevského Bratrů Karamazových a jako Hanťa v dramatizaci Hrabalovy Hlučné samoty.

Už od mládí ho znala herečka Iva Janžurová. Seznámila se s ním na DAMU, o několik let později s Mrkvičkou ale spolupracovala také v Národním divadle.

Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička ve snímku Staříci

„Když jsme věděli, že se v Národním divadle uvede Audience u královny, tak jsme ho s Alicí Nellis zvažovaly pro roli Churchilla. Chtěla jsem ho přemluvit, protože se mi pro tu postavu zdál báječný,” řekla pro Český rozhlas.

Vypravila se za ním proto na mimopražskou inscenaci hry Vstupte! od Neila Simona. „Bylo to skvělé a Láďa Mrkvička se mi zdál ve formě,” popsala. Přemluvit se jí ho ale nepodařilo, prý se na to necítil. „Ještě jsem to zkoušela po telefonu, ale nic ho nepřimělo, aby to s námi nazkoušel. Byl něžný komik, který to bral vážně,” dodala.

Rotmistr v Atentátu

Do širšího diváckého povědomí se dostal díky roli rotmistra Vyskočila v Sequensově válečném dramatu Atentát a během 70. a 80. let se vypracoval v jednoho z nejvíce obsazovaných herců ve filmu.

Jaroslav Soukup ho například obsadil do snímku Dostih, kde hrál žokeje, stejnou roli si zahrál i v populárním televizním seriálu Dobrá voda. Zahrál si také v několika kriminálních filmech.

Na filmovém plátně

Rozporuplným momentem v jeho kariéře byla role nadporučíka Stejskala v Sequensově kontroverzním normalizačním seriálu Třicet případů majora Zemana. Naposledy se Mrkvička dostal do širšího povědomí rolemi v obou sériích úspěšného seriálu Policie Modrava (2015 a 2017) nebo v dramatech Piknik (2014) a Tenkrát v ráji (2016).

Mrkvička si srdce diváků získal skromným a nenápadným herectvím. Za svou dlouhou kariéru si vyzkoušel ty nejslavnější divadelní role a jeho záběr před filmovou kamerou byl také obsáhlý – hrál v dramatech, komediích, pohádkách, detektivkách a v řadě seriálů.

Velkou část své kariéry spojil s Národním divadlem, diváci ho mohli vidět i na dalších scénách.

Ladislav Mrkvička v seriálu 30 případů majora Zemana

Celoživotní mistrovství v dabingu

Kromě herectví byl Mrkvička také významným dabérem, namluvil například Matouše ve slavných komediích o Šimonovi a Matoušovi a jeho zajímavý hlas mohli posluchači slyšet i v rozhlase. V roce 2012 získal cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

V rozhlase byl například vypravěčem v dramatizaci knihy Jaroslava Foglara Záhada hlavolamu. S Českým rozhlasem spolupracoval řadu let, posluchači ho mohli slyšet například v nahrávkách Záhořanský hon od Aloise Jiráska, Cirkus Humberto od Eduarda Basse, U kulaté báby od Georgese Simenona nebo Odkaz dona Quijota od Miguela de Cervanta.

autor: Jan Herget
Spustit audio