Zikmund Lucemburský byl velmi vzdělaný a mluvil sedmi jazyky. Jana Husa nezradil

Zikmund Lucemburský, syn Karla IV., je v české národní paměti zapsaný jako „liška ryšavá“, muž zodpovědný za smrt mistra Jana Husa a vůbec cizák a nepřítel českého lidu.

Skutečnost je ale mnohem komplikovanější. A zajímavější. S nevlastním bratrem Václavem IV. měli rozdílné matky a taky často napjaté vztahy. Zikmund začal zabírat české královské hrady a svého bratra dokonce nechal internovat ve Vídni. Pak se ale usmířili a po Václavově smrti se Zikmund stal jediným dědicem lucemburského panství.

Byl velmi vzdělaný, mluvil sedmi jazyky a měl v oblibě rytířské turnaje. Kostnický koncil, který sice ukončil papežské schizma, ale také vedl k husitským válkám, má v zahraničí úplně jiné vyznění než v Čechách. Stejně tak není pravdou, že Zikmund Jana Husa zradil.

Na svou dobu se Zikmund dožil velmi vysokého věku – bez dvou měsíců 70 let. Zemřel roku 1437. Skutečně se mu od mládí říkalo „liška ryšavá“, jenže ne pro domnělou prohnanost, ale jen kvůli jeho zrzavým vlasům.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.