Bobule na podzim, letecké modelářství, natíráme kamna a topení

16. listopad 2013
Eduard Hrubeš

Na zahradě můžete mít během celého podzimu až do zimy stále nějaké zdravé plody a bobule, stačí je zasadit tak, aby postupně dozrávaly. Gekon panenský je malý ještěr vhodný pro začínající chovatele plazů. Jaké zázemí by měl mít v lidské péči?

Bobule na podzim
Máte zahradu a na podzim začínáte kupovat nejrůznější vitamíny a přípravky na zlepšení imunity? Pokud si ve střední Evropě chcete dopřát ovoce a zdravé plody i na podzim, nemusíte nakupovat dovážené ovoce exotické. Na všechny informace se ptala Markéta Vejvodová zahradní specialistky Jany Novákové ze společnosti Janiny zahrady.

Ve velkotržnici Mercabarna u barcelonského přístavu se prodává ve velkém hlavně ovoce a zelenina z celého Španělska
0:00
/
0:00

Letecké modelářství
A teď se budeme věnovat koníčku oblíbenému především mezi kluky. Budeme si povídat o leteckém modelářství. Jaké podoby může mít takové hobby? Jak začít s létáním rádiem řízených modelů? To nám řekl zkušený modelář Drahomír Raveane ze Sedlce u Líbeznic. O rozhovor ho požádal Jan Zítka.

Model letadla
0:00
/
0:00

Natíráme na topnou sezónu kamna a topení
Za chvíli tu bude zima a pokud jste přes léto nestihli na novou topnou sezónu natřít kamna i topení, je nejvyšší čas. Měli byste vědět, proč je to důležité, jak postupovat v případě radiátorů i samotných kamen, jaké štětce zakoupit a hlavně jaké nátěry zvolit pro nátěr základní i povrchový. Na všechny informace se ptala Markéta Vejvodová stavebního specialisty Radka Kachlíka.

krb

Gekon panenský
Gekon panenský je malý ještěr vhodný pro začínající chovatele plazů. Je skutečně nenáročný na péči a dorůstá délky 8 až 10 centimetrů. Kde se vzalo jeho pojmenování? Čím se gekon panenský živí? A jaké zázemí by měl mít v lidské péči? To nám prozradila chovatelka Dagmar Zíková, se kterou natáčel Jan Zítka.

Gekon, ilustrační foto
0:00
/
0:00

A co vás čeká v příštím díle?
Končí období práce na zahradě – to je ten správný čas veškeré nářadí a hlavně zahradí techniku odklidit do míst, kde přečkají zimu. O tom, jak správně provést údržbu vás budeme informovat už za týden. Rozhovor Jana Zítky s místopředsedou České astronomické společnosti Pavlem Suchanem si příští týden nenechte ujít, pokud vás zajímá zimní obloha. Kudlankám bude věnovaná příští reportáž ze života říše živočichů. Pozorovat kudlanky je zajímavé v přírodě, ale stejně tak dobře je můžete pozorovat i u vás doma. Více se dozvíte od Romany Anděrové.

Dobrá rada na závěr:
Jestli vám čokoládová poleva na dortovém korpusu nebo jiném moučníku nejde dobře rozetřít, pak koláč na chvíli vložte zpátky do trouby. Potom už polevu snadno rovnoměrně rozetřete.