Chtěli byste přespat v těsném sousedství místa posledního odpočinku Albrechta z Valdštejna? Ubytujte se v bývalém kapucínském klášteře v Mnichově Hradišti

17. prosinec 2023, aktualizováno

FOKUS Mladá Boleslav je nestátní nezisková organizace poskytující už od roku 1992 sociální služby dlouhodobě vážně duševně nemocným. Její sesterskou organizací je Fokus MB s.r.o., samostatný sociální podnik, který zdravotně znevýhodněné zaměstnává. Provozuje například šicí dílnu, nabízí zahradnické služby. Nebo ubytování v objektu bývalého kapucínského kláštera v Mnichově Hradišti, který má pronajatý od Národního památkové ústavu.

„Poskytujeme ubytování především skupinám zaměřeným na různá školení, meditace, umělecká setkání, ale i k rekreačním účelům. Také je možné si u nás pronajmout velkou společenskou místnost, refektář, která je vhodná k pořádání besed, workshopů a menších rodinných oslav. Za hezkého počasí lze využít venkovní uzavřené prostory s travnatou plochou, nabízející dostatečné soukromí,“ píší o sobě na sociálních sítích.

Výhled z okna

Jedenáct dvoulůžkových až pětilůžkových pokojů v místě bývalých mnišských cel, rozdělených do dvou křídel, to je celkem 40 míst k přespání. Každé křídlo má vlastní vybavenou kuchyň s jídelnou a sociální zařízení. „To znamená, že přijet mohou současně dvě skupiny s různým programem a nebudou se rušit,“ vysvětluje Oldřich Čapoun, ředitel sociálního podniku Fokus MB s.r.o. „Od nového roku se chceme pokusit vařit sami a nabízet zajímavý způsob stravování, možná trochu laděný do mnišského jídelníčku, nechte se překvapit.“

Procházíme areálem kláštera, z části oken je nádherný výhled do zámeckého parku. Vše je citlivě architektonicky řešené. „Teď vstupujeme do bývalého mnišského refektáře, a to je naše nejkrásnější místnost, na tu se určitě musíte přijet podívat.“ Okouzlí vás původní strop z jedlového dřeva i původní cihlová podlaha. Refektář pojme asi 50 diváků. K dispozici je projektor s promítacím plátnem a možnost ozvučení. Refektář mohou využít nejen ubytování. Kulturní akci zde může uspořádat kdokoliv, kterýkoliv zájemce „zvenčí“.

Jeden z pokojů

Areál kláštera sousedí s mnichovohradišťským zámkem. „Klášter vznikl na konci 17. století. Není to pouze ten prostor, kde dnes sídlí Fokus, ale patří k němu ještě kostel sv. Tří králů a kaple sv. Anny. Tam je jedna ze zámeckých expozic, konkrétně lapidárium barokních soch. A k tomu tam máme dvě výstavy týkající se Albrechta z Valdštejna, který je v kapli pohřbený. Klášter fungoval pouze sto let, zrušil ho Josef II. Pak zde Valdštejnové měli ubytování pro své zaměstnance. A jako ubytování, byť s krátkou pauzou, vlastně slouží dodnes,“ popisuje kastelánka zámku Šárka Kovaříková.

Prostředí kláštera je domácké, plné květin a vkusných dekorací z rukou lidí z Fokusu. „Na počátku roku 2022 jsme opustili koncept chráněných dílen, založili jsme vlastní s.r.o. a provozujeme klášter pod jeho hlavičkou. Už tedy nemáme klienty, ale kolegy z našeho sociálního podniku,“ vysvětluje Oldřich Čapoun a vypočítává, co mají ještě v plánu: „Strašně nás trápí střecha, je to velmi náročná záležitost, musí se zrestaurovat barokní krov. Máme také v hlavě plán vybudovat kavárnu pro návštěvníky v místě bývalých stájí. Tím, že k nám lidé přijedou, mohou nám pomoci zaměstnat zdravotně znevýhodněné kolegy, ale také zachránit tento krásný areál.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.