Den architektury připomněl Chvojkovy říční lázně, kde se lidé učili plavat na bidle

1. říjen 2017

Letošní Den architektury je ve znamení vody. Kolem řeky Berounky se proto točil festivalový program v Černošicích u Prahy. V minulosti tady bývalo i deset plováren.

„Dědeček založil tuhle plovárnu v roce 1929. Nejdřív tady byl takový autobusek, potom si pronajal zdejší pozemek a začal stavět kabinky na převlékání. Udělal vor, kde potom on a později tatínek učil děti i dospělé plavat,″ vzpomíná vnučka zakladatele Chvojkových říčních lázní Ludmila Szombatiová Chvojková.

Její dědeček měl originální metodu výuky plavání, kterou naučil plavat i budoucí olympioničku Věru Čáslavskou. Plavce věšel na provaz přivázaný na bidlo. A prý to fungovalo. Jeho vnučka Ludmila byla už v deseti letech nejrychlejší plavkyní dnešního Středočeského kraje. „Fungovalo to báječně. Nejdřív prsa, nohy a hlavně dýchat," dodává.

Pamětníci přinesli k Berounce i fotografie, a tak bylo zajímavé porovnávat, jak stejné místo vypadalo před devadesáti lety.

Sokolskou plovárnu už tady připomíná jen osada Nad jezem s chatkami. „Vily, které tady jsou, pochází většinou z první dekády minulého století,″ poznamenal historik Petr Králík, který návštěvníky Dne architektury v Černošicích provázel na loďkách.

Chatová osada u lávky v Černošicích
Na Den architektury do Černošic dorazili odborníci i místní chataři
Kolem Berounky jsou honosné vily i chatky z nalezeného materiálu
Černošické vily jsou nejhezčí při pohledu od řeky Berounky
Chatičky si postavili pravidelní návštěvníci říčních lázní
Spustit audio