Dokonalý dort závisí na rovně upečeném korpusu, připravte ho podle Josefa Maršálka

Na nejlepší dortový korpus na světě potřebujeme kvalitní recept a bez toho se nehneme. Dortové korpusy se většinou dělají ze šlehaných hmot, to znamená, že se šlehají celá vejce s cukrem anebo bílky. Do sněhu se potom přidává cukr.

Lehce a opatrně se zamíchávají všechny ostatní tekuté suroviny, ať jsou to žloutky, mléko, olej nebo rozpuštěné máslo. Teprve potom úplně zlehounka, ale rychle, krátce a rázně zamícháme mouku, popřípadě s kypřicím práškem do pečiva anebo s jedlou sodou.

Těsto potom nalijeme do formy, kterou jsme vyložili pečicím papírem pouze na dně. Strany formy nikdy nevymazáváme olejem ani žádným jiným tukem, protože při pečení by nám hmota tzv. sklouzla, sjela.

Dáváme do vyhřáté trouby, pokud nemáme horkovzduch, tak těsto ještě přestříkáme pomocí rozprašovače vodou. Pečeme npřia 160 až 170 °C.

Vytáhneme a obrátíme dnem vzhůru, aby hmota upečená krásně a pomalu rovnoměrně vychladla.

Josef Maršálek

Josef Maršálek

Cukrářem se toužil stát už od mala a mohly za to jeho babičky. Od 19 let sbíral zkušenosti, později pracoval v londýnském obchodním domě  Harrods, jeho dezerty ochutnávala i královská rodina, a nějakou dobu působil také v Indii.

V roce 2018 se vrátil, založil vlastní značku sladkých dobrot, aby ji po roce opustil a věnoval se dalším projektům. Je jedním z porotců televizní cukrářské soutěže Peče celá země, vydal svou knihu, věnuje se cukrářským konzultacím, vede kurzy pečení a cukraří pro sebe, přátele i nás posluchače.

Jeho cukrářské rady uslyšíte v našem vysílání v pořadu Pochoutkový rok každou neděli po 10. a v repríze po 21. hodině na všech regionálních stanicích Českého rozhlasu.