Dopřejte dětem setkání s přírodou uprostřed města. Vezměte je do mladoboleslavského Ekocentra Zahrada

21. srpen 2023, aktualizováno

Dům dětí a mládeže v Mladé Boleslavi slaví letos 70 let existence. Jeho součástí je Ekocentrum Zahrada v Jaselské ulici, které funguje od roku 2007. Je to místo plné zvířat, rostlin, dobrých nápadů a pohody, oblíbené u dětí i dospělých. Zelená oáza.

Ve venkovních voliérách i uvnitř skleníků si můžete prohlédnout více než 60 druhů domácích, volně žijících či exotických zvířat a rostlin subtropů a tropů.

 Ve společenské voliéře tráví čas pěkně pospolu morčata, králíci a holubi, děti si na ně pod dohledem dospělých mohou sáhnout. Účastníci příměstských táborů si je dokonce pojmenovávají. Každý den jinak. „Naše morčata nesou tisícovku jmen a vlastně žádné,“ směje se vedoucí Zahrady Marianna Křepelková. V ohradě naproti voliérám „bydlí“ 2 ovce, 2 beránci a 2 samci kachny domácí, i k nim mohou děti vstoupit.

Návštěvníci obdivují voliéry s exotickým ptactvem. Nebo kaktusový skleník, kde vykvetou i rostliny, kterým se v domácnostech nedaří. V dalším skleníku žijí želvy a krášlí ho přenádherné květy mučenky nebo ibišku.

V expozici Vodní svět uvidíte akvária s tropickými rybami, mořské akvárium, kde žije Nemo a Dory, ale také tematické akvárium Řeka Jizera. Objevíte v něm ryby žijící v řece protékající městem. Při prohlídce Zahrady určitě neminete prostor pro hlodavce a zajícovce, místnost plnou plazů a další místa. Děti baví i množství interaktivních prvků.

Součástí areálu je záchranná stanice pro zraněné a handicapované dravce a sovy, sběrné místo záchranné stanice v Huslíku u Poděbrad.

U plazů

V Zahradě fungují zájmové kroužky a kluby, od září jich budou otevírat 19. Jejich členové a pracovníci Zahrady pořádají výměnné burzy pokojových rostlin, Den otevřených úlů, výpravu za netopýry, Zeměfest a mnoho a mnoho dalších akcí.

Zvířecím svěřencům v Zahradě můžete přispět, poskytnout půlroční nebo roční příspěvek na jejich stravu. Vše vyřídíte na recepci. Ale nejprve se přijďte podívat. Jako bonus se vám nabídne pohled na historické školní budovy, kterými je Zahrada obklopená. Nejen gymnázia, ale především průmyslovka stojí za zmínku. Postavená byla podle návrhu architekta Jiřího Krohy a je národní kulturní památkou. A tak se pokocháte i okolní zajímavou architekturou.

Kočárkům je vjezd povolen, psům vstup zakázán, v celém areálu je zákaz kouření. Otevřeno je od úterý do pátku od 9 do 17 hodin (s půlhodinovou přestávkou na oběd od 11,30), v sobotu a v neděli má pro vás Zahrada otevřené brány od 13 do 17 hodin. Do areálu Ekocentra Zahrada v Mladé Boleslavi vstoupíte přes recepci z Jaselské ulice.

Nechte se k návštěvě Zahrady inspirovat poslechem reportáže.

Spustit audio