Festival Flašinet žije potěší milovníky historie. V sobotu 14. srpna nabídne koncerty různých žánrů

11. srpen 2021

Festival bude zahájen v 10.00 koncertem v kostele sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, kdy barokní chrám rozezvučí oblíbené skladby klasické hudby. V 15.00 budou na náměstí Na Kampě u Karlova mostu k poslechu improvizovaná vystoupení flašinetářů. Jejich hrají strojky si budou kolemjdoucí moci důkladně prohlédnout ze všech stran. Mezi 16.45 a 18.00 uslyšíte flašinety i u Sally Terreny v parku Kampa.

Na večerním koncertě, který se bude konat v 19.00 v Českém muzeu hudby, zazní Pachelbelův Canon in D, Dvořákova Humoreska, Ta naše písnička česká a spousta dalších oblíbených melodií. Po závěrečném koncertě se posluchači mohou zblízka podívat na různé druhy flašinetů, zeptat se hráčů na to, co je zajímá a vyzkoušet si hru na flašinet.

Více na www.flasinet.cz

Předseda Společnosti přátel flašinetů a mechanické hudby a pořadatel festivalu Jan Bondra:

„K flašinetům jsem se dostal přes varhany, protože jedna z mých profesí je varhanář, to znamená ten člověk, který opravuje a ladí varhany. Flašinet to jsou vlastně takové miniaturní varhany,“ říká flašinetář Jan Bondra.

Ve sbírce Jana Bondry jsou flašinety jednoduché i nádherně zdobené

Hrací skříňky na kolečkách jsou velkým koníčkem Jana Bondry. První flašinet v jeho sbírce byl jednoduchý, válečkový flašinet z doby před rokem 1.900. Byl podobný těm, které nosili žebráci. „Žebrácké flašinety jsou dobré pro sběratele, ale hrát s nimi někde na veřejnosti na akcích je problém, protože je tam třeba jenom 5 skladeb, a každá ta skladba trvá půl minuty, což je právě jedna sloka písničky. Takže ten repertoár je silně omezený. Také z toho vzniklo pořekadlo, že někdo mele jako flašinet pořád to samé.“

Jan Bondra flašinety nejen sbírá, ale také opravuje. Sám si dokonce postavil zařízení na děrování papírových pásek do flašinetů. Díky tomu může rozšiřovat repertoár o další písničky. I když hraní na flašinet vypadá jednoduše, pan Bondra po třech zatočeních klikou pozná, kdo má pro hudbu cit a smysl pro rytmus. Důležité je totiž točit klikou plynule a ve správném tempu, jinak z flašinetu vycházejí tóny trhané a kostrbaté.

Flašinet Jana Bondry zdobí i sto let stará vyhláška z doby španělské chřipky

Kolemjdoucí na pražském Žižkově se po prvních tónech flašinetu začínají usmívat. Hrací skříň přitahuje děti i dospělé. „Já jsem si dal životní úkol, že chci, aby se flašinety vrátily do ulic tak, jak to bývalo třeba za První republiky, protože my jsme byli flašinetářská velmoc,“ vysvětluje Jan Bondra a podotýká, že se jim podařilo nalézt 30 výrobců flašinetů, kteří kdysi pracovali na území Čech.

autor: Barbora Kvapilová | zdroj: Flašinety
Spustit audio