Folklór žije. Chodské slavnosti v Domažlicích jsou plné dudáků, koláčů a krojů

12. srpen 2016
Česko – země neznámá

Domažlice jsou centrem národopisné oblasti Chodsko, kde se doposud udržuje tradice lidové dudácké hudby, tanců, zvyků a obyčejů. Každoročně tuto tradici připomínají i zdejší Chodské slavnosti, které jsou jednou z nejstarších národopisných slavností v České republice. Festival se v Domažlicích koná vždy první víkend po 10. srpnu a je tradičně spojen s Vavřineckou poutí.

Původně byla pouť v Domažlicích církevní slavností, od 19. století se přetavila v jeden z nejvýznamnějších svátků obce. Získala totiž i zábavní charakter, kdy po mši svaté následovaly kramářské boudy, taneční veselice i vystoupení potulných herců.

Postupně začali Chodsko navštěvovat i přespolní, kteří se pod vlivem dobové literatury sjížděli za zdejším malebným folklórem. Chodové zosobňovali statečnost a národní hrdost. Zájem o domažlickou pouť dokazuje například srpen roku 1939, kdy se do města přijelo bavit na 120 000 lidí včetně předních osobností kultury jako Julius Fučík, Franta Kocourek, Josef Hora nebo Karel Hašler.

Čtěte také

K rozkvětu Chodských slavností došlo v 80. letech, kdy docházelo k postupnému uvolňování společenských poměrů. Organizátoři se mohli zaměřit na národopis bez důrazu na ideové podtexty a dobová hesla.

Ačkoliv počátkem 90. let zájem veřejnosti o folklór výrazně poklesl, v současnosti představují Chodské slavnosti a Vavřinecká pouť největší a nejstarší národopisné slavnosti v západočeském regionu. Letos proběhne už 62. ročník, kterého se účastní všechny významné chodské soubory a muziky, sólisté z regionu i jiných folklórních oblastí České republiky a svůj repertoár předvedou také zahraniční účastníci z Anglie, Belgie a Chorvatska. A samozřejmě nebudou na staročeském jarmarku v centru Domažlic chybět vyhlášené koláče.

autoři: Vladimír Šťovíček , Martin Čuřík
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.