Hodináři v Lysé nad Labem opravují historické hodiny z pražského Průmyslového paláce. Dostanou svou původní podobu
Historické hodiny, které desítky let zdobily Průmyslový palác na pražském Výstavišti, opravují hodináři v Lysé nad Labem. Váží asi 450 kilogramů a hodinový stroj dostane svou původní podobu před přestavbou paláce v 50. letech minulého století.
O velký hodinový stroj se teď stará česká rodinná firma L.Hainz. „Stroj byl celý rozebraný, vyčištěný, bylo tam vyměněné jedno nátahové kolo,“ říká Mariana Nesnídalová, jednatelka firmy.
Čtěte také
Hodiny mají dva cimbály, menší je čtvrťový, ten větší odbíjí v celou. „Cimbál se vyčistí, naloží se do kyseliny citronové, rozebere a pak se zase zkompletuje a vrátí zpátky na Výstaviště,“ popisuje Ondřej Nesnídal.
Do dokončení renovace hodin se změní i jejich vzhled, prosklené číselníky s černými značkami už tam neuvidíte. „Bude se vracet to původní, co tam bylo. Tedy celokovové číselníky se zlatými římskými čísly a s takzvanými hainzovskými liliemi, což jsou ručičky,“ dodává Mariana Nesnídalová.
Vydejte se v reportáži Radka Duchoně do dílny firmy L.Hainz, dozvíte se třeba, co jsou u hodin vzduchové brzdy a k čemu slouží.
Související
-
Obnovují vitráže v Průmyslovém paláci. Osvědčilo se kladivo a velká rána, říká restaurátor
Oprava Průmyslového paláce v Praze má za sebou první dva měsíce. Na stavbě se v těchto dnech k dělníkům a těžkým strojům přidávají i restaurátoři.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Neexistující průplav a žádná nová pracovní místa. Čínské investice ve střední Americe nevycházejí
-
OVĚŘOVNA: Strašák jménem ‚chitin‘. Látka spojovaná s konzumací hmyzu zbytečně děsí i v ‚řetězácích‘
-
Duševní zdraví dospívajících se zhoršilo po nástupu mobilů a Instagramu. Ty ale nemusejí být na vině
-
Jak bude vypadat dětský hospic na Cibulce? Podívejte se na vizualizace z virtuální reality