Jak poznat, že je pudink dobře provařený, radí Mirka van Gils Slavíková

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Do vroucího mléka přilijeme rozmíchanou pudinkovou směs

V tomto případě jde hlavně o přítomnost škrobu. Musíme si být jistí, že jsme ho dostatečně provařili. Mícháme-li škrob s moukou do těsta, je už prosátý v mouce, takže je rovnoměrně rozptýlený ve směsi. Pak se nemusíme bát, že by nám dělal nějaké problémy.

Ale pokud se škrob vaří, platí taková cukrářská poučka, že když se ztratí pěna z mléka, máme škrob (například pudink) provařený. Ale i tak je dobré vždy ochutnat, zda škrob nedrhne na patře.

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková