Jak usmažit koblihy, aby z nich nevytékala marmeláda? Poradí cukrářka Mirka van Gils Slavíková

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kobliha

Při průmyslové výrobě se nejdříve usmaží samotná kobliha. Pak se do ní pomocí cukrářské stříkačky vžene dávka marmelády. Takové řešení ale doma nezvolíme.

Nejdříve si rozválíme těsto, opatříme ho v pravidelných rozestupech marmeládovými puntíky a přikryjeme druhým rozváleným těstem. Tupou stranou vykrajovátka těsto stiskneme. Tím se spojí dvě poloviny těsta k sobě a uzavřou uvnitř marmeládu. Ale musí to být tou tupou stranou vykrajovátka nebo silnostěnnou skleničkou.

Můžeme si pomoct tím, že každý marmeládový puntík obmažeme žloutkem, ale štětec nesmí být moc vlhký. Pak těsto klouže a nespojí se a marmeláda vyteče. Těsto musí být akorát, ani tuhé, ani řídké.

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková