Jan Kobylák z Berouna sbírá a maluje brouky, ilustrace teď vystavuje v Jesenici u Rakovníka

20. říjen 2021

Už odmala ho bavilo malování, nejkrásnějším dárkem pro něj byl skicák a pastelky. A to míval na základní škole trojku z kreslení! Když při výtvarné výchově jeho třídu dočasně učil malíř, nechal Honzu tvořit podle vlastní fantazie. Tehdy Jan Kobylák malování propadl. A není to zdaleka jediný jeho koníček. Rád cestuje a sbírá brouky.

Od prosklených krabic se sbírkami brouků z celého světa, se kterými jezdí po besedách, přecházíme k vedlejšímu stolu. „Tady tvořím, vidíte, že mám na stole dvě lampy, třetí, ultrafialová jim při práci dělá společnost. Při malování brouků záleží na dobrém světle. A nesmím zapomenout na mikroskop, ten je pro moji práci nezbytně nutný,“ ukazuje Jan Kobylák.

Občas mrkne do mikroskopu, pak zase maluje, ale nejdéle hodinu. „Začnou se mi rozbíhat oči, musím se dívat chvíli do dálky. Odpočinu si pět deset minut, udělám si kafíčko, pak sednu a pokračuju dál.“

Jan Kobylák s částí své sbírky brouků

Profesí je stavař. Koníčkem cestovatel, entomolog a malíř ilustrátor. „Obrázky mi vyšly třeba v knížce Příroda České republiky nebo v časopisech, u nás i v zahraničí.“

O detailech se radí s odborníky, v mnoha případech záleží na každém chloupku. „Vím, že jsem jediný na světě, kdo tuto tématiku maluje olejovými barvami. Jde to strašně pomalu. Když se podobný obrázek dělá kvaší nebo akvarelem, odhaduju to na 5 hodin. Mně to trvá 15 až 20 hodin. Používám techniku lazury, kdy kladu tenké vrstvy barev přes sebe, což ve výsledku dělá dojem tvaru a plasticity,“ dodává Jan Kobylák.

Jeho ilustrace si můžete až do 21. 11. 2021 prohlédnout na výstavě nazvané Příběh brouka ve Vlastivědném muzeu v Jesenici u Rakovníka.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.