Jindřišská věž v Praze je světovým unikátem. Ve skutečnosti jde o věž ve věži

21. listopad 2020

Jindřišská věž, vysoká téměř 66 metrů, bývala zvonicí kostela svatého Jindřicha a svaté Kunhuty. Stála na Senném, nyní Senovážném náměstí v Praze. Zvonice, nejprve dřevěná, později kamenná, byla postupně osazena deseti zvony. Z historických se dochoval jen jeden. Shodou okolností zvon nejstarší jménem Maria, ulitý v roce 1518 v dílně zvonaře Bartoloměje z Nového Města. Váží 723 kilogramy a jeho průměr je 101 centimetr.

Původní zvonice byla postavena v gotickém slohu v letech 1472 až 1476. I s okolními pozemky patřila do majetku řádu Křižovníků s červenou hvězdou. O sto let později byly na věž umístěny hodiny. Po stranách ciferníku si dodnes můžete prohlédnout znaky Starého a Nového Města pražského a zemí Koruny české.

V roce 1648, při obléhání Prahy Švédy, sloužila věž jako útočiště obránců a byla pobořena švédskou dělostřelbou. K dalšímu dělostřeleckému poškození došlo v roce 1757, kdy po bitvě u Štěrbohol oblehla Prahu pruská vojska. V roce 1801 nevydržela střecha věže nápor vichřice. Ke konci 19. století byla věž neogoticky přestavěna podle návrhu architekta Josefa Mockera. Po rekonstrukci dosáhla výšky 65,7 metru a stala se nejvyšší volně stojící zvonicí v Praze.

Vchod do věže, vpravo kostel svatých Jindřicha a Kunhuty

„V roce 2002 byla v útrobách Jindřišské věže dokončena unikátní vestavba nových pater a výtahu. Zcela se podřídila požadavkům památkářů, a tak se železobetonová samonosná konstrukce vůbec nedotýká kamenného zdiva původní zvonice. Vznikla tak vlastně ‚věž ve věži‘,“ popisuje kastelánka Lucie Dolfi.

Výtahem nebo pěšky po schodech se můžete dostat až do desátého patra. Ze zdejší vyhlídky budete mít Prahu jako na dlani. Poslechnete si zvonkohru o deseti zvonech od zvonaře Petra Rudolfa Manouška s 1 152 naprogramovanými melodiemi. Prostor pod původním dřevěným krovem bývá využíván třeba k literárním večerům.

V šestém patře je umístěna expozice Pocta Jindřišské věži a ve čtvrtém patře Muzeum Pražských věží. Galerie ve třetím patře se věnuje mladým umělcům. V dalších patrech je pak kavárna, toalety nebo restaurace, kde, máte-li dostatek odvahy, můžete poobědvat třeba přímo pod původním zvonem Maria.

Spustit audio