Jiří Vojta vyměnil kvůli covidu taxík za pojízdnou pekárnu. Místo lidí teď vozí koláče a rohlíky

6. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dnes si lidé hodně kupují buchty a koláče. Některé zákazníky zná Jiří Vojta velmi dobře. Jejich objednávku odhadne předem

Jiří Vojta ještě nedávno jezdil taxíkem v Kolíně a v Kutné Hoře. Kvůli koronaviru ale lidé přestali taxíky využívat a Jiří Vojta zůstal bez práce. Před pár týdny proto začal jezdit pro kutnohorskou pekárnu Beneš. Teď vozí čerstvé pečivo do vesnic, kde žádný obchod nemají.

Pečivo Jiří Vojta rozváží pět dnů v týdnu. Během dne vystřídá několik profesí. Pracuje jako řidič, prodavač i odpovědný vedoucí. V pondělí, ve středu a v pátek začíná krátce po půl deváté ve Svobodné Vsi nedaleko Kutné Hory. První zákaznice dlouho nevybírá a bez rozmýšlení kupuje chléb a housky. „Devadesát pět procent zákazníků je pravidelných,“ vysvětluje Jiří Vojta.

Nejčastěji prodává právě chléb a čerstvé housky, lidé si ale v jeho pojízdné prodejně mohou koupit i koláče, chlebíčky nebo cukrářské výrobky.

Kromě čerstvého pečiva rozváží Jiří Vojta po vsích i chlebíčky a dorty

Na další zastávce na kraji vesnice se na čerstvé pečivo těší pět zákazníků. Pojízdnou pekárnu netrpělivě vyhlížejí. Ve Svobodné Vsi obchod není, a tak je to pro starší obyvatele často jediná možnost, jak si koupit čerstvé housky a rohlíky. Pan Vojta většinu zákazníků zná a dokáže odhadnout, co si koupí.

„Většinou jsou to pravidelné nákupy, že každý chce určitý počet pečiva a určitý druh chleba a občas si vezme něco navíc,“ popisuje Jiří Vojta, který se v nové profesi rychle zabydlel.

Jak vypadá den prodavače v pojízdné pekárně? Poslechněte si v reportáži Báry Kvapilové.

autor: Barbora Kvapilová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová