Kladenské železářství Bondy zásobuje už několikátou generaci řemeslníků. Vybudovala ho rodina s pohnutým osudem

7. duben 2022

Železářství Bondy zná v Kladně téměř každý. Před devadesáti lety ho vybudoval židovský obchodník Josef Bondy. I když mu byl obchod později zabaven, dodnes je nad výlohou jeho jméno.

„Josef Bondy přišel do Kladna někdy v roce 1920. Kladno bylo v té době velice zajímavé město, pro toho, kdo chtěl tady podnikat,“ vysvětluje kladenská archivářka Irena Veverková, která už několik let pátrá po osudech známých židovských rodin z Kladna a okolí. Za Josefem později z Prahy přišla i jeho žena Adéla a společnými silami začali budovat úspěšný obchod.

Skupinová fotografie v knize Cesta bez návratu zachycuje Josefa Bondyho se ženou a zaměstnanci

V Kladně rodina zažívala šťastné chvíle. Josefovi a Adéle se v roce 1924 narodila dcera Edita a v roce 1926 dcera Gertruda. Obchodník Bondy také oslovil kladenského stavitele Viléma Procházku, aby mu postavil dům, kde by mohl v prvním patře bydlet a v přízemí mít zároveň dostatek místa pro obchod a sklady. Dům byl zkolaudován v roce 1931. V obchodě bylo možné zakoupit stavební hmoty, roury, plechy i nářadí pro řemeslníky.

Osud rodiny Josefa Bondyho zachytila Irena Veverková v knize Cesta bez návratu

„Vlastnili ho až do roku 1939 než Němci zabrali veškerý majetek židovskému obyvatelstvu a zakázali jim podnikat,“ popisuje osudy majitelů domu Irena Veverková. Josef Bondy se postupně vypracoval a dokonce se stal zastupitelem Kladna, ale po atentátu na Wilhelma Kniesta bylo nad Kladnem vyhlášeno stanné právo a Josef Bondy byl spolu se starostou a radními města Kladna zatčen a uvězněn v Brně. „Tam se odhalilo, že Bondy je židovského původu, takže se už nikdy nevrátil,“ vysvětluje Irena Veverková. Zřejmě byl ubit při jednom z výslechů.

Pohnutý osud měly i jeho žena a dvě dcery, které se v roce 1940 musely z Kladna vystěhovat. Odešly k příbuzným do Prahy. V roce 1942 byly všechny tři povolány do transportu do Terezína. Brzo následoval další převoz do nacistického tábora v Treblince, kde krátce po příjezdu zahynuly. Rodinný obchod byl arizován a úřadoval v něm nový árijský správce jménem Röckl.

Funkcionalistická vila stojí dodnes v rušné ulici Generála Klapálka čp.1635 a nad výlohou můžete stále číst jméno Bondy. Zmizelou rodinu připomíná i nedaleká autobusová zastávka, která nese název U Bondyho.

Spustit audio