Legendární parní lokomotiva Čtyřkolák se už brzy objeví na středočeských tratích

23. duben 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Oprava legendární parní lokomotivy Čtyřkolák

Více než stoletá parní babička, lokomotiva Čtyřkolák, byla přes čtyři roky mimo provoz. Teď už je opravená a redaktorka Soňa Jindrová se byla podívat na to, jak parta nadšenců poprvé po letech opět roztopila její kotel.

Z návratu Čtyřkoláku do provozu má největší radost dvacetičlenná parta nadšenců, která ji opravovala: "Citová vazba na tu mašinku je veliká, máme ji několik desítek let a celá parta se na první jízdu už moc těšíme," říká strojvedoucí Michal Kučera, který se také podílel na opravě lokomotivy.

Po čtyřech letech se v kotli Čtyřkoláku opět zatopilo: "Takový zátop není jednoduchý, trvá šest až osm hodin od prvního škrtnutí až do prvního tlaku, než je lokomotuva funkční. Před první jízdou musíme také doplnit do všech maznic mazivo, spotřebujeme asi kolem čtyřiceti litrů oleje," vysvětluje Kučera.

Legendární lokomotiva už měla jezdit v dubnu, ale kvůli nouzovému stavu a vládním opatřením kvůli koronaviru čeká i ona, až se vše vrátí do normálu a bude moci odstartovat klasická turistická sezona.

Oprava legendární parní lokomotivy Čtyřkolák
autor: Soňa Jindrová | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová