Mezi těhotnými se roznáší spousta hloupostí. Jaké jsou časté fámy?

03219478.jpeg

Jak bude probíhat těhotenství? O kolik přibere nastávající matka a jak rychle shodí váhu po porodu? A jak se dají jednotlivé fáze ovlivnit? Otěhotnět v dnešní době je se všemi dostupnými informacemi docela věda. Budoucí matky se navíc snaží dosáhnout leckdy nereálných cílů.

V současnosti je aktuální kult štíhlosti. Mladé ženy bojují s tím, aby měly stále hubenou postavu, což se může negativně podepsat při snahách o dítě. Ideální body mass index by se měl před početím pohybovat v rozmezí 20 až 25 (výpočet – vydělíme svoji hmotnost svoji výškou v metrech na druhou). Hmotnost se budoucím maminkám přirozeně zvýší zhruba o 10 kilogramů, což by se také nemělo samozřejmě podceňovat. Kdo se snaží udržovat váhu a přibrat například jen o osm kilogramů, riskuje, že se miminko narodí menší.

„Není to jenom děťátko, jehož porodní hmotnost je většinou 3,5 kila, ale je to zvětšení dělohy, zvětšení prsou, obaly miminka, plodová voda, placenta, to znamená zhruba 10 kilo. A samozřejmě je to během devíti měsíců, což je docela rychle, čili matka by měla mít pevné zádové svaly, měla by mít pevné pánevní dno a silné i dolní končetiny a dobře širokou pánev. A jsme u toho, že dobře široká pánev se zakládá v pubertě. To znamená, že pokud dívenky strašně hubly a například se zbavily své aktivní hmoty nebo se příliš zbavily tukové tkáně, budou mít i problém s tím, aby vůbec otěhotněly. Tuková tkáň je potřeba k tomu, aby se dobře tvořily hormony,“ říká doktorka Kateřina Cajthamlová.

„Moje maminka jedla každý den mandličku, abych prý po porodu nebyl svraštělý,“ přihodil jednu veselou historku Patrik Rozehnal. Na internetu se ostatně objevuje obrovská spousta informací, co dělat nebo čemu se za každou cenu vyhnout, pokud chcete docílit úspěšného a zdravého těhotenství. Některé „rady“ mohou být i nebezpečné.

Kateřina Cajthamlová

„Mezi těhotnými se roznáší spousta blbostí. Bizarní nebezpečná věc je, že se maminky snaží ovlivnit pohlaví dítěte před otěhotněním tím, že třeba jedí bílkoviny, aby měly kluka, neslané bílkoviny. Nebo zase jedí sladkosti, aby měly holčičku. To je taková zvláštní pověra, která souvisí s kyselostí těla, což je dneska moderní. Ale je to děsné,“ upozorňuje Kateřina Cajthamlová.

Jak rychle se ženy mohou dostat na svoji původní váhu? V čem je důležitá doba šestinedělí? Poslechněte si celý rozhovor!
Spustit audio
autoři: Kateřina Cajthamlová, redakce
  • Životní styl
  • Publicistika