Milan Dubský zachraňuje věci, které by jinak skončily ve šrotu. Pasířské řemeslo ho učili mistři oboru

11. srpen 2022

Milan Dubský se pasířem vyučil v roce 1976. Pracovat s barevnými kovy ho učili věhlasní pasíři zvučných jmen, mezi nimi autor řemeslných učebnic Karel Goňa. V roce 1991 založil umělecké kovářství a zámečnictví Hefaistos. Firma vyrábí na zakázku kované a dekorativní předměty. Podílela se i na rekonstrukci mnoha historických budov. Dnes zaměstnává zhruba dvacítku řemeslníků.

Sídlo firmy Hefaistos v pražském Radotíně najdete snadno. Přímo před výrobní halou je malá zoologická zahrada. Zdobí ji velké umělecké plastiky krokodýla, nosorožce, lva, želvy i slůně v životní velikosti. Řemeslníci specializovaní na výrobu kovaných plotů a ocelových konstrukcí na dvoře právě kontrolují části zábradlí ze 120 let starého činžovního domu. „To je z Prahy 1 z Újezdu. Je to litinové zábradlí, ozdobné, které jsme museli rozebrat, doplnit chybějící části a různé prvky, které byly časem ulámány, a budeme to dávat zpátky,“ říká pasíř Milan Dubský.

Firma patří ke špičce v oboru a vlastní certifikaci Ministerstva kultury pro restaurování historických staveb a uměleckých předmětů. Její pracovníci se podíleli například na rekonstrukci Národního muzea i památkových objektů mimo Prahu. Původní lesk pomohli vrátit nedávno zrekonstruované budově Elektrických podniků v Praze 7. V současnosti pracují na rekonstrukci hotelu Intercontinental.

Umělecké kovářství Hefaistos má certifikát na restaurování historických staveb

Milan Dubský má slabost pro krásné předměty, které by jinak skončily ve šrotu. Na stolku v kanceláři má sadu alpakových konviček na mléko, které zřejmě kdysi sloužily hostům v nějaké noblesní kavárně. Dnes jsou začernalé a poškozené a pan Dubský je nalezl v kovošrotu. „Jsem si je odkoupil za cenu šrotu a teď je dávám dohromady. To je vlastně moje záliba celoživotní, že jsem člověk, který těm starým, poškozeným věcem dává nový kabát, i když jsou staré třeba 150 let.“

Práci uměleckého kováře si můžete na vlastní kůži vyzkoušet v dílně, kterou firma Hefaistos pro veřejnost otvírá v zadní části prodejny v Rybné ulici na Starém Městě pražském. Zkušení kováři vám tam pomůžou opravit šperk, historický zámek či ukovat nůž.

S jakými kovy pasíř pracuje? A co všechno dělá? Poslechněte si v reportáži redaktorky Báry Kvapilové.

Spustit audio